David pobijedio Golijata

18. srpnja 2011

U dramatičnom finalu Svjetskog prvenstva u ženskom nogometu reprezentativke Japana su na jedanaesterce (3:1) pobijedile favorizirane Amerikanke, vodeće na FIFA-inoj svjetskoj rang listi.

Japanke su nove svjetske prvakinje
Japanke su nove svjetske prvakinjeFoto: dapd

Dva udarca umornih Amerikanki je uspjela obraniti japanska vratarka Ayumi Kaihori i time povela svoju ekipu do senzacionalnog uspjeha - prve titule svjetskih prvakinja u ženskom nogometu.

Sinoćnje (17.07.) finale u Frankfurtu imalo je sve što dobro finale mora imati: golove (rezultat je nakon regularnih 90 minuta bio 1:1, nakon produžetaka 2:2), visoku dozu dramatičnosti i - pobjednika underdoga. Dva puta su Japanke gubile, dva puta su se, takoreći u zadnji čas, uspjele vratiti u igru. Nije to bio loš dan Amerikanki, već izvanredno dobar Japanki. Vodeće na svjetskoj rang listi su napadale od početka do kraja, borile se srčano, demonstrirale svoju fizičku nadmoć, pogađale stative i prečku. No, tek u 69. minuti uspjele su slomiti tvrdi orah Japan. Oprobana jokerica Šveđanke na klupi SAD-a Alex Morgan iz kontre je tada svladala japansku vratarku. I kada su već mnogi vidjeli pobjednički pokal u rukama Amerikanki, u iz vedra neba je palo izjednačenje - u kasnoj 81. minuti susreta. I u produžecima su Amerikanke dominirale povevši još jednom u 104. minuti utakmice. No, Japanke se nisu predavale. Samo tri minute prije kraja produžetaka ponovno su izjednačile i izborile jedanaesterce u kojima su pokazale da imaju bolje živce. Ovo je prva pobjeda Japanki nad reprezentacijom SAD-a u povijesti - u pravom trenutku.

Američka golmanica nije imala srećeFoto: picture alliance/dpa

"Više nema malih protivnika"

Iako se reprezentacija domaćina koja je bila veliki favorit relativno rano (u četvrtfinalu), morala oprostiti od nastavka turnira, Nijemci su se nastavili oduševljavati feštom ženskog nogometa u svojoj zemlji. Ne samo da je finale u Frankfurtu s 49.000 gledatelja bilo ispunjeno do posljednjeg mjesta, već je ovo svjetsko prvenstvo bio veliki i rado gledani događaj na njemačkim malim ekranima, a stadioni su tijekom cijelog turnira bili dobro popunjeni. Nijemci su još jednom pokazali da znaju odlično organizirati velike sportske događaje - sve je teklo kao podmazano.

Stručnjaci se slažu da je ovo prvenstvo imalo i vrlo visoki sportski nivo. "Više nema malih protivnika" - legendarna je izjava bivšeg njemačkog izbornika Rudija Völlera i to vrijedi i za ženski nogomet. Na ovom prvenstvu nije bilo apsolutnih autsajdera, pobjeda od 7, 8 prema nula, što je rezultiralo i malim brojem pogodaka u statistici turnira. Najfiniju tehniku su demonstrirale prije svega Brazilke, Francuskinje i Japanke, a što se kondicije i fitnessa tiče, općenito se može reći da je ženski nogomet postao brži, dinamičniji i - oštriji. U finalu nisu na kraju slučajno igrale Amerikanke i Japanke. Cure iz SAD-a su bile u konstantno dobroj formi tijekom cijelog turnira, opravdale su potpuno svoju ulogu favoritkinja.

Homare Sawa i ostatak ekipe
Njihovu pobjedu u početku prvenstva nije gotovo nitko mogao očekivatiFoto: dapd

Njemica u finalu

Japanke su pak napravile najveći napredak. Tehnički su briljirale, taktički i fizički su bile izvrsno pripremljene i u kombinaciji s borbenim duhom koji su pokazale bile su gotovo nepobjedive. U svojim redovima su imali i najbolju igračicu turnira (Homare Sawa) koja je postigla i najviše golova na turniru. Većina njemačkih navijača bila je na kraju na njihovoj strani - s jedne strane jer su u finalu bili David koji se borio protiv Golijata, a s druge jer su svojim simpatičnim nastupom izvan terena osvojili brojne simpatije. Japanke nisu propuštale mogućnost da se transparentima zahvale za podršku koju je svijet pokazao njihovoj zemlji u tragediji kroz koju su prošli prije nekoliko mjeseci. Nijemci su na kraju ipak imali barem jednu predstavnicu u finalu. Finalni susret je (jako dobro) vodila njemačka sutkinja Bibiana Steinhaus.

Autori: J.Krepela/ A. Boettcher (dd)

Odg. ur.: Željka Telišman