Hrvati pišu njemačku rukometnu povijest

7. travnja 2011

Njemački rukometni klub HSV (Handball Sport Verein Hamburg e.V.) nalazi se pred prvim naslovom njemačkog prvaka u svojoj povijesti. Za to su uvelike zaslužni hrvatski rukometaši: Duvnjak, Vori – ali i Čupić!

Domagoj Duvnjak, HSV
Domagoj DuvnjakFoto: picture alliance/augenklick
Igor Vori, HSV
Igor VoriFoto: picture alliance/augenklick

„To je zacijelo bila odluka o njemačkom prvaku“, konstatira Spiegel Online kao i brojni drugi njemački mediji. Hamburg je u derbiju sjevera gostovao u Flensburgu i pobijedio 34:30. A glavni suparnik THW Kiel je kod kuće izgubio od Rhein-Neckar Löwena 31:33. Do kraja prvenstva je ostalo još sedam kola. HSV ima 51 bod i glavnom suparniku Kielu bježi osam bodova. Za osvajanje naslova prvaka treba mu, dakle, još sedam bodova iz sedam utakmica, dok bi Kiel morao pobijediti u svim preostalim utakmicama. Zato sportski analitičari izglede Kiela (kao i trećeg Rhein-Neckar Löwena, koji ima 43 boda kao i Kiel) da preotme vodstvo u njemačkoj Prvoj rukometnoj ligi smatraju samo teoretskima.

Hamburg je svih 60 minuta igrao koncentrirano: čvrsto stajao u obrani i dobro pogađao protivničku mrežu. U uspjeh HSV-a po osam pogodaka su ugradili hrvatski rukometaši Domagoj Duvnjak i Igor Vori. Osam golova je postigao i Lindberg, dva iz sedmeraca. Istakao se i vratar HSV-a Johannes Bitter s 14 obrana u prvom poluvremenu. Petnaestak minuta prije kraja obrana HSV-a je „zaključala“ svoju mrežu. Osam minuta domaćin Flensburg-Handewitt nije postigao ni jedan gol pa je HSV u 53. minuti vodio 30:24. Pobjeda HSV-a više nije mogla biti ugrožena.

Vranješ svjestan „protiv koga igra“

THW Kiel, njemački rukometni prvak 2010.
THW Kiel je bio prvak 2010., po šesti put uzastopnoFoto: picture-alliance/dpa

„Veselimo se osvojenim dvama bodovima, ali isto tako znamo da je pred nama još sedam teških utakmica“, izjavio je trener HSV-a Martin Schwalb. Njegov suparnik, trener Flensburga Ljubomir Vranješ odao je priznanje protivniku: „Učinili smo sve što smo mogli. U prvom poluvremenu nam je nedostajalo malo sreće, napravili smo neke glupe greške. Ali, ne smijemo zaboraviti protiv koga smo danas igrali.“

Da je Hamburg sve bliže naslovu njemačkog prvaka zaslužan je još jedan Hrvat: Ivan Čupić. On je sa šest pogodaka, uz Srbina Žarka Šešuma također sa šest pogodaka, bio među najuspješnijima kod Rhein-Neckar Löwena, koji je Kielu priredio peti ovosezonski poraz.

Autor: aj/dpa,SID,Spiegel.de