Hrvatska nadigrala i pobijedila Njemačku

Redakcijski izvještaj13. lipnja 2008

Hrvatska je nogometna reprezentacija pobijedila Njemačku na prvenstvu Europe. Rezulat: 2:1. Golove za „Vatrene" su postigli Srna i Olić. S obzirom na neriješen rezultat Austrije i Poljske 1:1, Hrvatska je u četvrtfinalu.

Darijo Srna nakon prvog golaFoto: AP

Crne slutnje nakon slabe prezentacije s Austrijom nisu se obistinile. Hrvatska je odigrala izvrsnu utakmicu protiv Njemačke, pogotovo u prvih 45 minuta i razuvjerila dežurne pesimiste koji su Bilićevim igračima predvidjeli raspad sustava.

Od početka utakmice Hrvatska se postavila ambiciozno, tribine su doslovce nosile igrače prema vratima Jensa Lehmanna i uz puno ambicije, trke i prikazane želje Kockasti su zaista oduševili pristupom.

Trud je Hrvatska „naplatila“ u 24. minuti: ubačaj Pranjića je iskoristio Srna i u padu šutirao za 1:0. Niko Kranjčar je imao nakon toga dvije dobre prilike, no udarci nisu pronašli put u mrežu „Elfa“. U 62. minuti Srna se odlično probija desnom stranom, dodaje Rakitiću koji loptu ubacuje u kazneni prostor, netko od Nijemaca skreće loptu, onda se odbija od stative i Olić ju posprema u mrežu. Veliko slavlje Hrvatske nije pomutio ni gol Podolskog u 79. minuti.

"Stalno korak za Hrvatima"

Da bi stvari mogle loše krenuti za njemačku ekipu naslućivalo se već prije utakmice, kad su njemački treneri doznali sastav hrvatske reprezentacije. Vidjelo se kako nervozno traže odgovor na Bilićevu postavu s dinamičnim četvercem u sredini, Modrićem, Srnom, Rakitićem i Kranjčarom te nezaustavljivom "špicom" Olićem. Događaji na terenu potvrdili su procjene komentatora njemačke televizije ZDF-a.

EURO 2008 Deutschland Kroatien Slaven Bilic Klagenfurt
Hrvatski trener Slaven Bilić nakon utakmiceFoto: AP

Trener "Elfa" Joachim Löw nakon utakmice je poraz svoje momčadi objasnio kratkom konstatacijom: "Stalno smo zaostajali korak za Hrvatima". Vrlo aktivni Philip Lahm dijagnozirao je da je između njemačke "obrane i napada postojala rupa" koju su Hrvati vješto iskoristili. Analizu zaslužene pobjede Hrvatske televizijski komentator Johannes B. Kerner završio je riječima: "Hrvati nisu ništa ukrali, nego jednostavno zasluženo pobijedili."