2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Hrvatska porazila Kamerun

Jens Krepela/Ivana Zrilić19. lipnja 2014

U grotlu Manausa Hrvatska se snašla bolje od Kameruna i slavila je čistu pobjedu. Momčad Volkera Finkea startala je bolje od Hrvatske, ali je ofenziva Kameruna brzo splasnula.

Hrvatski nogometaši slave

U 73. minuti igre u sparno-vrućem Manausu vratar Kameruna Charles-Hubert Itandje stajao je s rukama na bokovima i vrtio glavom. Ponovno je morao vaditi loptu iz mreže. Upravo je Mario Mandžukić Hrvatsku bez problema doveo do 4:0. Utakmica je bila odlučena, a Kamerun je time ostao bez prilike da stigne do osmine finala.

Momčad Volkera Finkea startala je bolje od Hrvatske. Benjamin Moukandjo u dva je navrata opasno zaprijetio prema golu Hrvatske. Ali ta je ofenziva brzo splasnula. Umjesto toga momčad Nike Kovača preuzela je kontrolu nad igrom. Vodstvo Hrvatske bilo je suradnja dvaju profesionalaca Bundeslige iz Wolfsburga: Dodavanje iz snova Ivana Perišića Ivica Olić samo je trebao pospremiti u mrežu(11. minuta). Hrvati su u nastavku izborili nove prilike, ali Mandžukić i ekipa bili su neprecizni. Istetovirani napadač momčadi FC Bayerna iz Münchena našao se u središtu pozornosti iz drugog razloga: u kontranapadu Hrvatske zvijezda Barcelone Alex Song udario ga je laktom u leđa, a sudac Pedro Proenca iz Portugala odmah je izvadio crveni karton (40. minuta).

Slavlje hrvatskih igrača
Slavlje hrvatskih igračaFoto: Reuters

Mandžukic dvostruki strijelac

Vratar Kameruna
Mrežu Kamerunaca "načeo" je Ivica OlićFoto: Reuters

U drugom poluvremenu Hrvatska je potpuno dominirala. Nakon nespretnog ispucavanja vratara Itandjea loptu je na sredini terena osvojio Ivan Perišić. Njegovom trčanju i udarcu nisu se mogli suprotstaviti niti obrambeni igrači niti vratar. Perišić je zabio za 2:0 (48. minuta). Nakon toga jasno se mogla vidjeti rezignacija na strani 'neukrotivih lavova', kojima je postalo jasno da je pri takvim klimatskim uvjetima gotovo nemoguće nadoknaditi zaostatak. Hrvatska je iskoristila psihološku slabost protivnika i nastavila je s pritiskom. S dvostrukim pogotkom Mandžukić se pobrinuo za odluku. Prvo je glavom zabio loptu ispucanu iz kornera (61. minuta), a malo kasnije dohvatio je loptu koju je kamerunski vratar odbio nakon udarca Eduarda i spremio ju u mrežu.

Prilike koje su uslijedile Hrvati su propustili. S druge strane sukobila su se dva kamerunska igrača: Assou-Ekotto udario je glavom svog suigrača Moukandjia. Bio je to pokazatelj koji je do kraja razotkrio manjkavi momčadski duh kod Kamerunaca. Visoka hrvatska pobjeda bila je potpuno zaslužena. Tako će u posljednjoj utakmici u skupini igrati protiv Meksika (23. 6. u 22 sata) za plasman u osminu finala.