Hrvatski košarkaši putuju u Peking

20. srpnja 2008

Hrvatska će košarkaška reprezentacija nakon punih 12 godina nastupiti na Olimpijskim igrama. U polufinalnom dvoboju kvalifikacijskog turnira u Ateni Hrvatska je svladala Njemačku sa 76-70 (24-14, 12-17, 11- 17, 29-22).

Zastavice hrvatskih i njemačkih navijača
Hrvatska savladala NjemačkuFoto: DW

Prolaskom košarkaša na OI, broj hrvatskih sportaša koji imaju ispunjenu normu za nastup u Pekingu popeo se na 104, te će Hrvatska po prvi put od osamostaljenja imati više od 100 sportaša na OI. Najbolji u velikoj pobjedi hrvatskih košarkaša bili su Marko Tomas sa 21 i Nikša Prkačin sa 10 koševa, dok je Dirk Nowitzki za Njemačku ubacio 30 poena. Hrvatski košarkaši ostvarili su u Ateni svoju najveću pobjedu u 21. stoljeću dosada. Pobjedom 76-70 protiv Njemačke nakon punih 12 godina natjecat će se protiv najboljih svjetskih reprezentacija (od Atlante 1996. propustili su sva svjetska prvenstva i olimpijske igre). Protiv suparnika protiv kojega su izgubili posljednjih pet dvoboja hrvatski košarkaši vodili su gotovo čitavu utakmicu.

Izbornik Jasmin Repeša utakmicu je započeo s petorkom Ukić, Popović, Tomas, Banić i Barać koja je do sedme minute stigla do prednosti 12-5. Nakon što je Banić nešto kasnije napravio treću osobnu pogrešku kod rezultata 16-14 zamijenio ga je kapetan Prkačin, a nakon njegova ulaska do kraja prve četvrtine prednost hrvatskih košarkaša narasla je na 10 poena (24-14). U tih prvih 10 minuta briljirao je Marko Tomas ubacivši 11 poena bez promašaja (3-3 za tricu, 1-1 za dva).

Dirk Nowitzki u dresu svog NBA kluba Dallasa
Dirk Nowitzki u dresu svog NBA kluba DallasaFoto: AP

Nijemcima nije pomogao ni Nowitzki

U drugu četvrtinu Repeša je ušao s izmijenjenom postavom, u igru su ušli Planinić, Rozić, Lončar i Kus, a ta nova postava nije najbolje reagirala u obrani, te je njemačka superzvijezda Nowitzki ubacio 10 koševa zaredom i primaknuo svoju reprezentaciju na samo dva razlike (26-24). Tada nekoliko puta sjajno u napadu reagira Lončar koji je svojom serijom koševa uspio zadržati Hrvatsku u vodstvu do poluvremena koje je završilo 36-31. U trećoj četvrtini reprezentativci Hrvatske su izgledali bezidejno u napadu, te su nerijetko morali koristiti nerezonske šuteve za tricu

koji nisu pronalazili obruč. Nijemci su to iskoristili, te su u 28. minuti preko Rollera prvo izjednačili na 42-42, a potom i prvi put poveli (42-44).

Dugu tricašku sušu hrvatske reprezentacije (nisu postigli niti jednu u drugoj i trećoj četvrtini) prekinuo je Kus već u prvoj minuti posljednjeg dijela igre. Petorka Planinić, Kus, Nicević, Prkačin i Tomas punih pet i pol minuta nije dozvolila Njemačkoj pogodak iz igre, te je koševima Prkačina i Tomasa u 34. minuti stigla do vodstva 58-51. Košem Prkačina tri minute prije kraja Hrvatska je pvoela 65-55 i činilo se da je utakmica riješena. Tako je izgledalo i minuti i četiri sekunde prije kraja kada je Popović slobodnim bacanjima postavio rezultat na 69-62. No, tricom Garretta i košem Nowitzkog 38 sekundi prije kraja bilo je samo 69-67. Srećom, nakon Kusova promašaja slobodnog bacanja kod 70-67, igrači Hrvatske su uspjeli doći do skoka u napadu, a potom su Tomas i Popović pogocima iz slobodnih bacanja ipak riješili neizvjesnost. (Hina)