Hrvatski navijači divljali na Malti

Gordana Simonović8. rujna 2005

Nakon utakmice između hrvatske i malteške reprezentacije u La Valleti, koja je sinoć okončana rezultatom 1:1, hrvatski su navijači, nezadovoljni ishodom, počeli sveopće divljanje, a uslijedio je i krvavi sukob s policijom.

«Malteški šamar hrvatskim nogometašima», «Sramota na Malti», «Jadno na terenu, užasno na tribinama» – neki su od novinskih naslova kojima je ocijenjena kvalifikacijska utakmica nogometnih reprezentacija Hrvatske i Malte za Svjetsko nogometno prvenstvo 2006. godine u Njemačkoj.

Nonšalantni pristup odabranika trenera Cice Kranjčara utakmici s Maltom glavni je razlog, smatraju komentatori, što se hrvatska nogometna reprezentacija osramotila na najlakšem gostovanju tijekom kvalifikacijskog ciklusa. Hrvatski nogometaši djelovali su odsutno pa i nezainteresirano, osobito nakon što je Niko Kranjčar pogotkom u 19. minuti reprezentaciju doveo u vodstvo. Uspavani su se nogometaši trgnuli nakon što su Maltežani u 75. minuti izjednačili, ali do kraja je utakmice rezultat ostao neriješen.

Za razliku od nogometaša, navijači su vrlo aktivno i burno otpratili, tvrdi se, najlošiju utakmicu hrvatske reprezentacije u zadnjih 15 godina, da bi potom započeli gotovo sat vremena divljanja. Kamenjem i iščupanim sjedalima gađali su policiju i Maltežane, a opći je dojam da bi neredi završili tragičnije da hrvatski navijači nisu od ostatka tribina bili odvojeni visokom i čvrstom ogradom. Samu je utakmicu, inače, osiguravalo tek desetak policajaca.

Nogometni savezi i Hrvatske i Malte mogu očekivati kazne. Pitanje je, međutim, hoće li posljedice napokon snositi i, tvrdi se, uvijek isti navijači koji već godinama izazivaju nerede na utakmicama?