Njemačke plivačice razočarale

15. kolovoza 2004
Drugi dan natjecanja u znaku plivanja
Drugi dan natjecanja u znaku plivanjaFoto: dpa

Njemačke plivačice i danas su zakazale – svjetska prvakinja Hannah Stockbuer nije uspjela ući u finale 400 metara slobodno, a u kvalifikacijama je kratkih rukava ostala i njemačka prvakinja u 100 metara leđno, Janine Pietsch. Veslačice i veslači u osmercu u respesažu će pokušati doći do finala.

Nicolas Kiefer prvi je od četvorice njemačih tenisača koji se plasirao u drugi krug olimpijskog turnira. Svladao je Bjelorusa Vladimira Volčkova s 6:2, 6:4. Večeras se Tommy Haas sastaje s hrvatskim tenisačem Mariom Ančićem. Večeras i hrvatski vaterpolisti igraju svoju prvu utakmicu u skupini A. Protivnici su im Sjedinjene Američke Države.

Hrvatski plivač Gordan Kožulj plasirao se u polufinale na 100 metara leđno. Polufinale je na rasporedu večeras – on je ujedno i jedini plivač koji je danas imao uspjeha – za razliku od Marija Delača, muške štafete 4x100 slobodno, Sanje Jovanović, Smiljane Marinović i Anite Galić. Neuspješno se u finale pokušala plasirati i Osječanka Mirela Skoko-Ćelić – U disciplini zračni pištoljna deset metara pogodila je 381 krug, što joj je donijelo 15. mjesto.

Iranski svjetski prvak u džudou Arash Miresmaeili ipak je uspio do kraja pobrinuti se za skandal na ovogodišnjoj Olimpijadi. Jutros je diskvalificiran zbog prevelike težine, tako da nije morao izići na strunjaču i boriti se protiv Izraelca Ehuda Vaksa. Miresmaeili je još u petak izjavio kako se ne želi sastati s Izraelcem, jer simpatizira s potlačenim ljudima u Palestini. Iranski je predsjednik Mohammed Khatami poručio kako će njegovo ime u iransku povijest ući kao izvor ponosa za zemlju. Njegov potez je u olimpijskom svijetu međutim izazvao razočarenje. Sam Vaks koji je tako automatski ušao u drugi krug izjavio je kako se nadao da će Miresmaeili ipak promijeniti mišljenje i boriti se. Politika nema nikakve veze sa džudo strunjačom," rekao je izraelski džudaš.

Judašica Julija Matijass jučer je osvojila prvu njemačku olimpijsku medalju – 30-godišnja sportašica osvojila je bronzu u super lakoj kategoriji. Suprotno očekivanjima plivačice su na četiri puta 100, slobodno, ostale kratkih rukava, a medalja je za dlaku izmakla i Eriku Zabelu, koji je u uličnoj biciklističkoj utrci bio četvrti. Favorizirani Jan Ullrich zauzeo je 19. mjesto. Iznenađenje su priredile odbojkašice pobijedivši Kubu s 3:2, te ženska momčad uhokeju na travi, koja je s 2:1 svladala Australiju.

Jučer su pobjedu odnijeli i hrvatski rukometaši – u prvom kolu skupine A pobijedili su Island s 34:30. Hrvatski jedriličar Karlo Kuret zauzima treće mjesto nakon prva dva od ukupno 11 dionica klase finn.