Njemačka trenutno ima vrhunskog vozača u Formuli 1. To je Sebastian Vettel. Kao što je on uspješno krenuo stopama svoga nekadašnjeg idola Michaela Schumachera, tako brojni mladići u njemu vide svoj uzor.

Michael Schumacher na kart-trkalištu
Michael Schumacher na kart-trkalištuFoto: AP
Vozač Red Bulla Sebastian Vettel
Sebastian VettelFoto: AP

Čini se da je dječacima (barem većini) urođena ljubav prema automobilima. Među njima je i petnaestogodišnji Stefan Wackerbauer. On trenutno u svom go-kartu juri po trkalištu u blizini Münchena s jasnim ciljem: postati profesionalni vozač u Formuli 1. „To je točno moj cilj. Ali, čovjek se mora koncentrirati na ono što se nalazi pred njim. A to je kod mene u ovoj godini Formula BMW. Nastojat ću u njoj pobijediti, naučiti što je moguće više pa ćemo vidjeti, kako će se stvari razvijat.“

Od svibnja će Wackerbauer voziti na utrkama u Formuli BMW. Najmanje godinu dana će kod BMW-a prolaziti izobrazbu za profesionalnog vozača. Na jednom natjecanju talenata u Španjolskoj već je pokazao da je jako nadaren. Uvjerljivo je pobijedio iako nikad ranije nije sjedio u trkaćem bolidu.

Put kojim je išao i Vettel

Njegov uzor je Sebastian Vettel. Svjetski prvak u Formuli 1 uvjeren je da mladić koji želi ići njegovim stopama ide pravim putem. Jer, i sam Vettel je do Formule 1 došao preko Formule BMW (i bavljenja kartingom). U toj kategoriji je 2004. kao šesnaestogodišnjak pobijedio u 18 od 20 utrka. „Bez obzira hoće li završiti kao vozač relija ili Formule uključujući i Formulu 1, vrlo rano, sa 15 ili 16 godina se može puno toga naučiti za budućnost.“

Vozač na kart-trkalištu
Vozač na kart-trkalištuFoto: DW

Stefan Wackerbauer se želi dokazati kao vozač u Formuli BMW. A dok ne počnu službena natjecanja u toj kategoriji on će i dalje u svom go-kartu kružiti po trkalištu i sanjariti o velikoj karijeri.

Autor: Sebastian Schubert / aj

Odg. ur.: S. Matić