Pobjeda nad Česima za ulazak u drugu fazu

Redakcijski izvještaj (hina)19. siječnja 2008

Hrvatska rukometna reprezentacija pobijedila je susretu 2. kola A skupine Europskog prvenstva u Norveškoj selekciju Češke sa 30:26 (13:13). S nova dva boda Hrvatska se plasirala u nastavak natjecanja po skupinama.

Mirko Alilović (s brojem 25) ponovno je dobro branioFoto: picture-alliance/ dpa

Pobjedom nad Češkom, hrvatski rukometaši su nakon trijumfa nad Poljskom (32:27) i teoretski potvrdili ulazak u drugu fazu natjecanja, u koju ulaze po tri najbolje momčadi iz svake skupine.

Bila je to rutinska, pomalo ležerna pobjeda Hrvatske koja je za klasu bolja od Češke, ali su se izabranici Line Červara jako mučili u prvom poluvremenu, dijelom i zbog umora nakon teškog susreta sa Poljskom. U prvom dijelu Hrvatska nije uspijevala postići veću prednost od dva pogotka, pa je Červar bio prisiljen igrati većinu dvoboja sa Ivanom Balićem i Petrom Metličićem, koji su imali vrlo malo odmora.

Alilovićeve ključne obrane

Česi su "slomljeni" u 40. minuti, kada su hrvatski rukometaši po prvi puta otišli na "plus tri" - 20:17, a konačna potvrda pobjede stigla je u 48. minuti kasnije sa našim vodstvom od 26:21. Među ujednačenim hrvatski strijelcima isticali su se Balić (6), Duvnjak sa pet zgoditaka iz sedmeraca, Lacković (5), Horvat (4) i Kaleb (4), kojeg su organizatori proglasili igračem utakmice. Mirko Alilović je skupio devet obrana, ali su neke u drugom dijelu bile ključne.

Drugo poluvrijeme "vrlo dobro"

"Ležerni smo odigrali prvo poluvrijeme, trebalo nam je dosta vremena da uđemo u naš ritam. Drugo poluvrijeme smo odigrali vrlo dobro, Alilović je obranio nekoliko lopti, a puno bolje smo odigrali u obrani. Bili smo u problemima kada su Česi stavili 'flaster' na Baliću, ali na našu sreću, češki trener je neobjašnjivo odustao od toga", kazao je Blaženko Lacković.

U dvoboju trećeg kola hrvatsku reprezentaciju očekuje u nedjelju (17.15 sati) susret protiv Slovenije. Ta utakmica je izuzetno bitna jer se u drugi krug prenose bodovi iz međusobnih utakmica u prvom krugu.