Portugal svladao Englesku

25. lipnja 2004
Odlučujući jedanaesterac za Portugal izveo je vratar Ricardo
Odlučujući jedanaesterac za Portugal izveo je vratar RicardoFoto: AP

Domaæin Europskog nogometnog prvenstva Portugal plasirao se u polufinale. U prvoj èetvrtfinalnoj utakmici Portugal je svladao Englesku tek u izvoðenju jedanaesteraca. Konaèni rezultat 8:7. Junak utakmice svakako je vratar portugalske momèadi Ricardo koji je najprije obranio šesti jedanaesterac Engleza, što ga je pucao Vassell, a zatim sam svladao èuvara engleske mreže Jamesa. Prije toga je Beckham promašio, èime je definitivno postao tragièna figura ovog turnira, nakon što ni protiv Francuske nije bio uspješan s bijele toèke. Šansu je Englezima nakratko otvorio Rui Costa koji je takoðer promašio vrata.

Nakon 120 minuta vrhunske nogometne igre u kojoj su šanse za gol stvarane iz minute u minutu bilo je 2:2, nakon prvih devedeset minuta 1:1. Preko 60 tisuæa gledatelja na stadionu u Lisabonu i milijuni pred televizijskim ekranima mogu biti zadovoljni utakmicom koja je imala pravi finalni karakter.

Nadmetanje u Portugalu malo je u drugi plan potisnulo juèerašnju temu dana u Njemaèkoj, ostavku trenera njemaèke reprezentacije Rudija Voellera. Samo nekoliko sati nakon objavljivanja vijesti pred novinare je izašao i savezni kancelar Gerhard Schroeder:

”Mislim da se stvarno može reæi da je Rudi Voeller jedan od najèestitijih športskih djelatnika koje sam ja upoznao i zbog toga smatram da je šteta što je podnio ostavku. Ali, svi športaši i svi prijatelji športa u Njemaèkoj to moraju respektirati.”

Pozornost u Njemaèkoj veæ se usmjerava na Svjetsko nogometno prvenstvo koje se za dvije godine odigrava u Njemaèkoj, a njemaèku momèad do tada æe najvjerojatnije voditi donedavni trener Bayerna Ottmar Hitzfeld.

Uz nogomet ovoga se tjedna igra i tenis u Wimbledonu, iako s èestim prekidima zbog kiše. Hrvatski tenisaèi su zabilježili odliène rezultate. Veteran koji se ove godine namjerava oprostiti od aktivnog natjecanja Goran Ivaniševiæ prošao je i drugo kolo. Svladao je Talijana Filippa Volandrija u pet setova sa 4:6, 7:6 (10:8), 1:6, 6:3, 6:4. Pravu senzaciju priredila je Karolina Šprem svladavši treæu nositeljicu Amerikanku Venus Williams u dva seta, 7:6 (7:5), 7:6 (8:6).