«Selecao» i «Tricolori» u četvrtfinalu

Redakcijsko izvješće28. lipnja 2006

Nogometne reprezentacije Brazila i Francuske sinoć su se među posljednjima kvalificirale u četvrtzavršnicu Svjetskog prvenstva u Njemačkoj.

Ronaldo, najuspješniji strijelac svjetskih prvenstava
Ronaldo, najuspješniji strijelac svjetskih prvenstavaFoto: AP

Francuska je posljednja sudionica četvrtfinala Svjetskoga nogometnog prvenstva. «Tricolori» su plasman među osam najboljih izborili pobjedom protiv Španjolske 3:1. Premda je «Crvena furija» povela pogotkom Ville iz jedanaesterca u 28. minuti, bivši svjetski prvaci su uspjeli preokrenuti rezultat. Prvo je neposredno uoči poluvremena izjednačio Ribery, a potom su u nastavku utakmice Vieira u 83. minuti te Zidane za vrijeme sudačke nadoknade slomili španjolsku obranu.

Prethodno su se u četvrtzavršnicu Mundijala kvalificirali i aktualni nositelji naslova Brazilci pobjedom protiv Gane 3:0. Afrikanci su, doduše, dominirali, stvarali prilike, no golove je zabijao «Selecao»: Prvi već u 5. minuti kada je Ronaldo svladao Kingstona i postigao svoj 15. pogodak na svjetskim prvenstvima, čime je postao najuspješniji strijelac u povijesti. Razumljivo je bilo razočaranje vratara Gane: «Bila je to veličanstvena utakmica s veoma dobrom igrom, ali i vrlo nesretnim ishodom. Sreća nije bila na našoj, nego na njihovoj strani.» Ostale su golove dali Adriano i Ze Roberto.

Njemačka u petak igra prvu utakmicu četvrtfinala protiv Argentine. «Svi smo čvrsto uvjereni u pobjedu i za nju ćemo učiniti sve», poručio je reprezentativac Thorsten Frings. Istog će se dana još sastati Italija i Ukrajina, dok u subotu za plasman u polufinale igraju Engleska i Portugal te Brazil i Francuska.