Soči dan poslije

ajg/dpa/sid17. ožujka 2014

Gašenjem olimpijske vatre u Sočiju označen je i kraj petotjednog izvanrednog stanja u tom turističkom mjestu. Istodobno već počinju i pripreme za novi sportski spektakl.

U ponedjeljak (17.3.) u 10 sati po mjesnom vremenu isključen je informacijski sustav, točno 12 sati nakon svečanog završetka 11. Paraolimpijskih igara u Sočiju. Služba za elektronsko izvješćivanje o rezultatima i događajima oko sportskih borilišta je zatvorena. Reprezentacije država sudionica polako napuštaju tri olimpijska sela. No ne ide sve po planu. Njemački paraolimpijci su trebali otputovati rano jutros, ali ih je iznenadio jaki snijeg, pa se polazak otegnuo.

Ali zato Nijemci mogu biti zadovoljni postignutim rezultatima. Njihovih 13 sportaša osvojilo je ukupno 15 medalja i time su zauzeli drugo mjesto po broju osvojenih odličja. Prvo mjesto je sa senzacionalnih 80 medalja zauzela Rusija. To je ujedno i rekord na zimskim paraolimpijskim igrama. Najviše medalja osvojio je Rus Roman Petuškov (šest), a odmah iza njega je s pet zlata njemačka sportašica Anna Schaffelhuber.

Predstoji Velika nagrada Rusije

I dok sportaši odlaze kućama, domaćini već počinju pospremati, rastavljati, pregrađivati i uklanjati tragove olimpijskih natjecanja. "Jedna važna etapa u našem životu je sada gotova. Sada se mora kućama otpremiti 53.000 ljudi koji su sudjelovali u organizaciji i provedbi Igara. I više od 100.000 privremenih dijelova infrastrukture treba biti rastavljeno i otpremljeno", kaže Dmitrij Černišenko, šef Organizacijskog odbora. I dodaje: "Idućih mjeseci neće nam biti dosadno." Brojni volonteri su već u nedjelju navečer počeli skidati ploče s pojedinih sportskih borilišta kako bi ih ponijeli kućama kao suvenire.

Anna Schaffelhuber
Anna Schaffelhuber je osvojila pet zlatnih medaljaFoto: picture-alliance/dpa

Soči se nada da će se nakon ovih Olimpijskih igara uspjeti etablirati ne samo kao poznato odredište za ljetni, nego i za zimski odmor. A pred ovim mjestom je već i novi organizacijski izazov. 12. listopada ondje se očekuje dolazak elite Formule 1. U Sočiju se tada po prvi put održavaju utrke za Veliku nagradu Rusije.