Talijani su svjetski prvaci

Redakcijsko izvješće9. srpnja 2006

U završnici Svjetskoga nogometnog prvenstva reprezentacija Italije je u Berlinu pred 72 000 gledatelja svladala Francusku 5:3 boljim izvođenjem jedanaesteraca i tako po četvrti put u povijesti postala svjetski prvak.

«Azzurri» su po četvrti put u povijesti osvojili pokal.
«Azzurri» su po četvrti put u povijesti osvojili pokal.Foto: AP

Utakmica je nakon 120 minuta igre završila rezultatom 1:1. Francuska je povela u 7. minuti pogotkom Zinedinea Zidanea iz kaznenog udarca, a izjednačio je Marco Materazzi u 19. minuti. Francuska je od 111. minute igrala bez isključenog Zidanea koji je udario Materazzija.

Nakon mjesec dana nadmetanja i 64 nogometne utakmice doznali smo ime novoga svjetskog prvaka. To je Italija. Pobjedom protiv Francuske nakon 120 minuta teške borbe i izvođenja kaznenih udaraca «Azzurri» su po četvrti put u povijesti osvojili zlatni pokal namijenjen najboljoj momčadi na svijetu.

Talijani su ovom pobjedom uzvratili Francuzima za poraz u finalu europske smotre 2000. godine, kada su «Les Blues» slavili zlatnim pogotkom Davida Trezegueta. I ovoga puta «Tricolori» su bili bliže pobjedi, međutim sreća se osmjehnula Talijanima. Možda se ključni trenutak završnog ogleda dogodio u 111. minuti, kada je Zidane glavom u prsa udario Materazzija, zbog čega je udaljen s terena. Veliki francuski igrač tako je na najgori mogući način okončao karijeru – crvenim kartonom zbog nesportskog ponašanja.

Francuzi bolji na početku, Talijani na kraju

Finalni dvoboj nije mogao bolje započeti za Francuze. Već u 7. minuti došli su do prednosti pogotkom Zidanea iz jedanaesterca. Materazzi je neoprezno startao nad Maloudom i argentinski sudac Elizondo odmah je pokazao na bijelu točku. Srećom po Talijane, stoper Intera svoju je pogrešku ispravio desetak minuta kasnije postigavši pogodak glavom nakon ubačaja Pirla iz ugla. Do konca prvog dijela «Azzurri» su još dva puta opasno prijetili iz kornera. Najbliži pogotku bio je Luca Toni koji je u 36. minuti uzdrmao vratnicu.

U drugom poluvremenu nije bilo izrazitih prilika, no dogodile su se dvije sumnjive situacije. Prvo je Zambrotta neoprezno startao u kaznenom prostoru nad Maloudom, ali sudac nije reagirao. Nekoliko minuta kasnije Luca Toni je postigao pogodak glavom, no Elizondo je dosudio zaleđe. U produžetku su «Tricolori» bili bliži pobjedi. Ribery u 99. i Zidane u 104. minuti su imali odlične prilike, no do konca utakmice nije bilo promjene. Nažalost, u 111. minuti Zidane je nakon provokacije udario suparnika i do kraja Francuzi su igrali s igračem manje.

Prilikom izvođenja kaznenih udaraca tragična figura je postao David Trezeguet koji je uzdrmao vratnicu, dok su ostali igrači bili uspješni.