U utrci za najviše zlatnih medalja - SAD i Kina

Alen Legović24. kolovoza 2004
Koja će zemlja na kraju završiti na Olimpu s najviše zlatnih medalja?

Njemačka nogometna ženska reprezentacija izgubila je u polufinalu od Sjedinjenih Država u produžecima sa 1-2, dok je muška njemačka ekipa u hokeju na travi neriješenim rezultatom 2-2 protiv Južne Koreje izborila polufinale. Njemačka i njezin boksač u lakoj kategoriji Vitalij Tajbert osigurao je najmanje brončano odličje.

Sve tri medalje osvojili su američki atletičari u utrci na 400 metara. Zlatni u toj dispcilini bio je Jeremy Wariner. Grčka slavi svoju petu zlatnu medalju osvojenu u brzom hodanju. U troskoku najbolji je bio Franciose Mbango-Etone iz Kameruna, a na 800 metara Britanka Kelly Holmes bila je nepobjediva. Mađar Robert Fazekas olimpijski je pobjednik u bacanju diska. Zlatno odličje u pojedinačkoj muškoj konkurenciji u stolnom tenisu izborio je Južnokorejanac Riju Seung-Min. U novoj olimpijskoj diciplini hrvanju kod žena najbolji su bili prestavnici iz Japana, Kine i Ukrajine, dok je u ekipnoj biciklističkoj utrci četverca zlato osvojila australska momčad.

Košarkaši SAD-a zabilježili su treću pobjedu, svladavši Angolu 78-58 i plasirali se u četvrtfinale gdje će igrati protiv Španjolske. Najveće iznenađenje priredili su svjetski prvaci u košarci reprezentacija Srbije i Crne Gore koji su ispali iz daljnjeg natjecanja za medalje. Reprezentacija državne zajednice Srbije i Crne Gore izgubila je jučer protiv Kine 66-67, što je ukupno četvrti poraz na Olimpijadi pa će sada igrati u konačnom poretku tek za 11. mjesto.

Nakon završenih 184 disciplina ljestvicu osvojenih olimpijskih medalja predvode SAD i Kina sa po 23 zlatne medalje, a slijede Japan, Australija i Francuska. Njemačka sa osam zlatnih 10 srebrenih i 11 brončanih odličja zauzima šesto, a Hrvatska sa dva srebra i dvije bronce nalazi se na 43. mjestu.