Umjesto trofeja tučnjava i policija

12. svibnja 2008

Njemački rukometni prvak Kiel jučer se oprostio od svoga sna: trostruke krune. U finalnom susretu Lige prvaka izgubio je od Ciudad Reala, a da stvar bude gora, igrači i navijači Kiela poraz nisu primili nimalo sportski.

Igrači španjolskog rukometnog kluba Ciudad Reala
Ciudad Real slavi osvajanje Lige prvakaFoto: picture-alliance / dpa

Od samog početka utakmice Španjolci su jednostavno bili bolji, a već u sedmoj minuti vodili su sa tri gola prednosti. Kiel se potom nakratko oporavio i poveo, ali je prvo poluvrijeme ipak završilo s 15:13 za goste iz Španjolske. Drugo poluvrijeme bilo je potpuno u znaku Ciudad Reala, pa poraz domaćina od 31:25 jednostavno nije bilo moguće zaustaviti. Najbolji strijelci kod pobjednika su bili Olafur Steffanson (15) i Jonas Källman (10), dok hrvatski reprezentativac Petar Metličić ovoga puta nije uspio postići niti jedan pogodak. Za domaćine je Vid Kavtičnik zabio 12, a jedan od najboljih kielskih igrača Francuz, podrijetlom iz Hrvatske, Nikola Karabatić samo četiri gola. Tim porazom Kiel je izgubio prednost koju je prije tjedan dana stekao pobjedom od 29:27 u gostima kod Ciudad Reala, pa dakle i titulu.

Šakom po protivniku

Faul Alberta (Ciudad Real) nad Zeitzem (Kiel)
Faul Alberta (Ciudad Real) nad Zeitzem (Kiel), nakon čega je uslijedila tučnjavaFoto: picture-alliance / dpa

Osim slabim rezultatom, Kiel se ovoga puta nije proslavio ni reakcijom na gubitak naslova. U posljednjoj minuti susreta kielski igrač Christian Zeitz lupio je šakom španjolskog rukometaša Didiera Dinarta kada je ovaj pokušao ustati nakon što je pao na pod. U tom trenutku i kod drugih igrača Kiela i domaćih navijača očito su frustracije uzele maha. Uslijedile su scene kao iz lučke krčme: dvadesetak mišićavih muškaraca nasrnulo je bijesno jedan na drugog, palo je nekoliko udaraca, a nakon provokacija Španjolaca u smjeru navijača u tučnjavu na terenu umiješali su se i pojedini gledatelji. Situacija se smirila tek po dolasku policije.

Serdarušić: "zaslužna pobjeda"

Igrači i trener Dujshebaev Ciudad Reala
Igrači i trener Dujshebaev Ciudad Reala slave zasluženu pobjeduFoto: picture-alliance / dpa

Uručenje trofeja Lige prvaka gostima iz Španjolske više od deset tisuća domaćih navijača popratilo je višeminutnim zvižducima i uzvicima negodovanja, no hrvatski trener njemačkog Kiela Zvonimir Noka Serdarušić čestitao je pobjednicima i naglasio da su "potpuno zasluženo" osvojili titulu. "Mi smo Ciudad Realu olakšali igru, bili smo previše nervozni", ocijenio je trener domaćina. Unatoč izgredima na kraju susreta, Serdarušić je istaknuo da je utakmica bila poštena. I kapetan Kiela Stefan Lövgren izrazio je priznanje pobjednicima te ocijenio da je njegova momčad jednostavno propustila previše odličnih šansi za pogotke.

Zbogom ambicijama

Tim jučerašnjim porazom Kiel se morao oprostiti i od ambicija da po drugi put zaredom osvoji trostruku krunu: Ligu prvaka, prvenstvo i kup. To je do sada uspjelo samo Barceloni (1997., 1998.). No, mada je trofej Lige prvaka ove godine definitivno izgubljen, sve ostalo je još uvijek pod sretnom zvijezdom. Kiel je kup već osvojio svladavši u finalu HSV, a u srijedu ga ništa ne sprečava da u susretu protiv Göppingena obrani titulu njemačkog prvaka.(ajg)