Zna li Bilić što se događa s njegovim bivšim klubom?

S. Matić (dpa/sid/kicker/bundesliga.de)15. svibnja 2012

Hrvatski izbornik Slaven Bilić bio je član najbolje generacije Karlsruhea u povijesti. U 90-im godinama prošlog stoljeća taj je klub bio strah i trepet. A danas? Realnost su treća njemačka liga i izgredi navijača.

Bila je to magična noć u Karlsruheu. 2. studenog 1993. Lokalni bundesligaš Karlsruher Sport Club (KSC) ugostio je FC Valenciju. Igrala se uzvratna utakmica 1/16-finala Kupa UEFA. KSC je po prvi put u svojoj povijesti nastupio na europskoj pozornici.

U prvom je meču Valencia, koju je tada trenirao Guus Hiddink i koja je u tom trenutku bila lider Primere Division, očekivano na Mestalli golovima Crnogorca Predraga Mijatovića i Bugara Ljuboslava Peneva (2) porazila neiskusne Nijemce s 3:1.

Nitko, pa ni KSC-ovi najvatreniji navijači nisu tada vjerovali da njihov klub može izbaciti "šišmiše" iz natjecanja.

A onda je uslijedio uzvrat na Wildpark stadionu na zapadu Njemačke. Valencia kreće ofenzivno, tadašnji vratar KSC-a (i kasniji vratar Bayerna i njemačke reprezentacije) Oliver Kahn čudesno brani tri teške lopte. U 29. minuti KSC kao lošija momčad postiže prvi gol. Pet minuta kasnije i drugi. Tri minute kasnije i treći. Wildpark je na nogama.

Rezultat utakmice KSC-Valencia 7:0 (monitor na stadionu u Karlsruheu)
"Čudo na Wildparku!"Foto: picture-alliance/Sven Simon

25.000 gledatelja na rasprodanom stadionu i milijuni pred TV-ekranima osjećaju da se u Karlsruheu događa nešto posebno. Igrači kao da su u transu (naslovna fotografija). U prvoj minuti drugog poluvremena KSC vodi 4:0, Valencija se raspada.

U 59. minuti pada i peti gol za domaće, Valencijina mreža se trese i šesti put (63. minuta) a u sučevoj nadoknadi i sedmi put!

U medijima se počelo pisati o "Čudu na Wildparku". Na ovom linku možete pogledati i desetominutni sažetak najveće utakmice u povijesti KSC-a.

Valencija je nakon te utakmice bila toliko utučena da je i u Primeri izgubila čelnu poziciju. 15. studenog je zbog serije loših igara Hiddinku uručen otkaz. Na koncu sezone u Španjolskoj, Valencija je bila tek 7!

Strah i trepet

Karlsruhe je pak uspio konzervirati formu. U Bundesligi je samo nekoliko dana nakon magične noći "stradao" Duisburg (5:0), a u osmini finala Kupa UEFA KSC je bio bolji i od favoriziranog Girondins Bordeuaxa, čiji je dres tada nosio i stanoviti Zinedine Zidane.

Jedan od ključnih igrača KSC-a u sezoni za pamćenje bio je Slaven Bilić. Splićanin je bio stup obrane bundesligaškog kluba. Bilić je bio omiljen i među navijačima. Dobrim igrama i uzornim ponašanjem na (i izvan) terena zaslužio je i kapetansku vrpcu. Kao stranac - to je u 90-im godinama u Bundesligi bila iznimka, a ne pravilo.

Slaven Bilić, snimljeno u danima dok je nosio dres Karlsruhea...
Slaven Bilić? Slaven Bilić! Snimljeno u danima dok je nosio dres Karlsruhea...Foto: picture-alliance/dpa

Aktualni hrvatski izbornik ranije je izjavljivao da prati nastupe svog bivšeg kluba. Zna li Bilić što se sinoć (14.5.) dogodilo s KSC-om? Zna li on da je nekada slavni klub "potonuo" u trećoj njemačkoj ligi?

U ponedjeljak navečer je naime u Karlsruheu odigrana uzvratna utakmica u doigravanju za 2. Bundesligu. U dva meča 16. ekipa druge lige odmjerava snage s trećeplasiranom momčadi iz 3. lige. Pobjednik ima pravo nastupa u 2. Bundesligi u idućoj sezoni. A to će biti Jahn iz Regensburga.

Trećeligaš je Bilićev KSC gurnuo u provaliju. U dvije utakmice zabilježena su dva remija (1:1 i 2:2), no Regensburg je postigao više golova na gostujućem terenu. KSC je po drugi put u svojoj povijesti ispao u 3. ligu.

Nakon što je sudac odsvirao kraj sinoćnjeg meča na Wildparku, uslijedio je kaos. Opći metež, tučnjava, naguravanje, sukob policije s najžešćim navijačima KSC-a. Bilanca: 76 ozlijeđenih osoba. Od toga najmanje 18 policajaca. Iza rešetaka je završilo 109 nasilnika, oni su identifcirani i pušteni na slobodu.

Protiv nekolicine uhićenih će biti podignute i prijave. Situacija se smirila tek oko tri sata ujutro.

Kaos na Widparku

To je KSC danas. Klub kao da je stoljećima udaljen od sjajnih dana sredinom 90-ih godina, kada je bio strah i trepet i u Bundesligi i na europskim travnjacima. Karlsruhe je, da podsjetimo, klub iz kojeg su svoje velike karijere počeli neki od najpoznatijih njemačkih nogometaša - već spomenuti Kahn, ali i Mehmet Scholl ili Jens Nowotny.

Neredi na Wildparku nakon što je KSC ispao iz 2. Bundeslige
Neredi na Wildparku nakon što je KSC ispao iz 2. BundesligeFoto: picture alliance/GES-Sportfoto

Europska avantura KSC-a okončana je uzgred u proljeće 1994. U polufinalu Kupa UEFA od bivše momčadi hrvatskog izbornika bolji je bio Salzburg. U sezoni 1995./96. bivši Hajdukovac Bilić napustio je KSC i prešao u West Ham United.

Nešto kasnije je počela agonija KSC-a. 1998. Karlsruhe je ispao iz Bundeslige.

Ah da, još smo nešto zaboravili... sedmi gol u legendarnoj pobjedi Karlsruhea protiv Valencije postigao je - Slaven Bilić. Glavom!