Бајерн Минхен на чекор до полуфиналето

БГ/миа3 април 2013

Германците беа убедливи против италијанскиот првак Јувентус во првиот меч од четвртфиналето. Барселона во Париз испушти победа и го загуби Лионел Меси поради повреда.

Фотографија: REUTERS

Фудбалерите на Бајерн Минхен се на добар пат да обезбедат полуфинале во Лигата на шампионите, откако синоќа пред своите навивачи на „Алијанц Арена“ го совладаа Јувентус со 2:0. Головите за германскиот претставник ги постигнаа Давид Алаба во 1.минута и Томас Милер во 63.минута. И двете екипи имаа свои моменти, Бајерн имаше можности да постигне уште поубедлив триумф, а Јувентус да постигне барем еден погодок. По примениот гол уште во 26.та секунда, гостите од Италија тргнаа во офанзива која траеше десетина минути. Баерн се одбрани, а потоа ја контролираше играта до крајот на првото полувреме.

Домаќинот беше подобар противник и во вториот дел постигнувајќи и втор гол со кој оствари значителна предност пред реваншот во Торино.

Многу понеизвесно беше во Париз каде ПСЖ и Барселона одиграа 2:2. Гостите на двапати водеа, но на крајот останаа и без победа и без најдобриот играч Лионел Меси. Аргентинецот поради повреда на бутниот мускул не го одигра второто полувреме, а според најавите од каталонскиот клуб, Меси може да отсуствува две до три недели од фудбалските терени.

Токму Меси во 38.минута го постигна првиот гол, Златан Ибрахимовиќ израмни во 79.минута, Чави од пенал во 89.минута и донесе ново водство на Барселона, а Блејз Матуиди во 94.минута ги постави конечните 2:2. Реваншите ќе се одиграат на 10 април.

Fußball Champions League Paris St Germain gegen Valencia CF
Езекиел Лавеци (ПСЖ)Фотографија: Getty Images

Вечерва се играат преостанатите два први четвртфинални натпревара. Германскиот првак Борусија Дортмунд гостува во Малага, додека Реал Мадрид го пречекува турскиот шампион Галатасарај.