Бајерн не му даде шанса на Арсенал

АТ/ макфакс/ дв20 февруари 2013

Бајерн Минхен има големи шанси за пласман во четвртфиналето на Лигата на шампионите откако го надиграа Арсенал во Лондон. Вознемиреност кај баварците сепак внесе еден стар добар познаник.

Фотографија: picture-alliance/dpa

Фудбалерите на Бајерн Минхен ја оправда улогата на фаворит во дуелот со Арсенал и како гости забележаа победа од 3:1, со што речиси се пласираа во четвртфиналето во Лигата на шампиони.

Баварците на „Емирејтс“ во Лондон, доминираа во првиот дел кога со головите на Крос и Милер се стекнаа со предност од 2:0. Арсенал преку Подолски, која ја искористи грешката на голамнот Нојер намали во второто полувреме на 2:1, но надежите на „тобџиите“ дека можат да стигна до поволен резултат им ги уништи Манџукиќ со голот во 77. минута.

Португалскиот шампион Порто, против Малага, ја искористи предноста на домашниот терен и пред реваншот обезбеди минимална предност. Жоао Мутињо во 56. минута го постигна единствениот гол на натпреварот.