„Бомба“ на Бајерн: Се враќа Јуп Хајнкес | Панорама | DW | 05.10.2017

Панорама

„Бомба“ на Бајерн: Се враќа Јуп Хајнкес

Сензационалниот камбек на Јуп Хајнкес на клупата на Бајерн Минхен би можел да се случи веќе викендов. Според агенцијата ДПА, во моментов се работи на договарање на деталите.

Jupp Heynckes offenbar neuer Bayern-Trainer (picture-alliance/SvenSimon/F. Hoermann)

Она што никој не го претпоставуваше, одекна како „бомба“ во германскиот, но и светскиот фудбал: Јуп Хајнкес добива договор во Бајерн Минхен до крајот на сезонава. 72-годишникот доаѓа на местото на отпуштениот тренер Карло Анчелоти.

Весникот „Билд“ пишува дека раководството на клубот не сакало да му ја препушти екипата на тренер кој нема искуство во Бајерн, особено ако се има предвид досега не многу успешниот тек на сезоната.

Клубот сѐ уште ја нема потврдено веста за враќањето на Хајнкес, кому ова би му бил четврт мандат во Бајерн. Тој во 2013 година го одведе клубот до тројната круна - првак во Бунеслигата, во Купот на Германија и во Лигата на шампиони. Потоа соопшти дека ја завршува тренерската кариера.

Schweiz Fußball FIFA Jupp Heynckes zum Welttrainer 2013 gekürt (picture-alliance/dpa)

Во 2013 година Јуп Хајнкес беше прогласен за најдобар светски тренер

Хајнкес првпат беше тренер на Бајерн Минхен во периодот 1987-1991 година. Во 1989 и 1990 година под негово раководство фудбалерите на Бајерн станаа германски прваци. Во 2009 година Хајнкес беше преоден тренер еден месец, откако беше отпуштен Јирген Клинсман. Од 2011 до 2013 година беше тренер кој постигна голем успех освојувајќи ја тројната круна, по што се збогуваше со фудбалот. По сѐ изгледа само привремено.

 

DW.COM

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو