Бурата „Ксавиер“ ја парализираше германската железница | Свет | DW | 06.10.2017

Свет

Бурата „Ксавиер“ ја парализираше германската железница

Германската железница е во вонредна состојба: бурата „Ксавиер“, во која животот го загубија седум лица, го блокираше сообраќајот. Многу патници мораа да преноќеваат во возовите.

Berlin Sturmtief Xavier (picture-alliance/dpa/R. Hirschberger)

Хаос во железничкиот сообраќај во Германија. Многу патници денеска нема да го дочекаат својот воз, или ќе бидат соочени со огромни задоцнувања. Бурата „Ксавиер“, која главно го погоди северот и североистокот на Германија, зад себе остави железнички линии кои не се проодни, соопшти изутринава портпарол на Германската железница.

Противпожарните единици имаат илјадници повици за помош. Од урнати дрвја животот го загубија седум лица.

Berlin Sturmtief Xavier Alexanderplatz (picture-alliance/dpa/P. Zinken)

Многу патници на железницата мораа да преноќеваат во градови среде трасата по која тргнале до својата дестинација, или пак ноќта да ја минат во возовите. Железницата стави на располагање 20 т.н. хотел-возови на железничките станици во Келн, Дортмунд, Билефелд, Диселдорф, Лајпциг, Хамбург и Хановер. Околу 470 патници, кои не можеа да стигнат до хотел или до воз за преноќевање, цела ноќ минаа на станицата во Минден.

Бурата „Ксавиер“ во меѓувреме продолжи во насока на Русија.

Гледај видео 00:53

Ксавиер предизвика огромни проблеми

Аудио и видео прилози на оваа тема

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو