Вардар испушти победа против ПСЖ

БГ/макфакс14 октомври 2013

Ракометарите на Вардар одиграа нерешено во Скопје против силниот ПСЖ. Вториот македонски претставник во Лигата на шампионите, Металург, забележа катастрофален пораз на гостувањето во Барселона

Фотографија: picture-alliance/dpa

Ракометарите на Вардар одиграа без победник 24-24 (9-12) со Пари Сен Жермен, во натпреварот од третото коло, во Ц групата во Лигата на шампиони. Вистинска рововска борба се водеше во првото полувреме од пресметката помеѓу македонскиот и францускиот шампион. Вардар имаше проблем со организацијата на нападите, а ритамот на играта го диктираа голманот Ангелов кој имаше 9 одбрани и Дибиров кој постигна 4 голови. Инаку, се‘ до 19.минута, се‘ беше израмнето, се играше гол за гол, а потоа ПСЖ предводен од Хансен, за шест минути, направи серија од 0-5, за предност од 7-11. До крајот на полувремето Вардар постигна два , а прими еден гол и на полувреме ПСЖ замина со предност од три гола 9-12. Фуриозно Вардар тргна во вториот дел, тимот предводен од Чипурин и Душебаев во 40.минута со серија 5-2 стигна до израмнување 14-14. ПСЖ, во следните три минути, на серијата на Вардар одговори со три последовни гола, за предност од 17-14, До 53.минута ‘црвено-црните’ неколку пати успеваа да се доближат на гол негатива, но потоа францускиот со три гола ја достигна највисоката предност 18-23. Негативата од пет гола им даде дополнителен мотив на вардаровите ракометари, и со ‘луда’ серија 6-1, израмнија на 24-24, потоа го одбранија последниот напад на ПСЖ (Милиќ го одбрани ударот на Хансен), а последниот напад вардаровите ракометари не успеаја да го претворат во победа. Чипурин со 6 гола (сите во второто полувреме) беше најефикасен играч на Вардар, гол помалку реализираа Душебаев и Дибиров, додека Ангелов имаше 12 одбрани. Хансен со 7 голови го предводеше тимот на ПСЖ.