2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Интер убедливо поразен во Лондон

БГ/миа8 март 2013

Италијанскиот гигант беше убедливо поразен на гостувањето кај Тотнем со 3:0. Германскиот Штутгарт беше немоќен пред своите навивачи во дуелот против италијанскиот Лацио

Фотографија: picture-alliance/dpa

Најубедлива победа на синоќа одиграните први натпревари од осминафиналето во фудбалската Лига Европа оствари Тотнем со триумфот над Интер со 3:0. Головите за англискиот претставник ги постигнаа: Герет Бејл во 6.минута, Гулфи Сигурдсон во 16.минута и Јан Фертонген во 53.минута. Вториот претставник од Англија, актуелниот европски првак Челзи загуби на гостувањето во Букурешт од Стеауа со 1:0.

Единствениот преостанат германски претставник во оваа фаза од натпреварување, Штутгарт загуби на домашен терен од италијанскиот Лацио со 0:2. На Лацио му оди одлично во дуелите со германските екипи сезонава. Во претходната рунда, тимот од италијанската престолнина ја елиминираше и Борусија Менхенгладбах.

На останатите натпревари од оваа фаза во ЛЕ беа постигнати следниве резултати:

Базел - Зенит 2:0, Бенфика - Бордо 1:0, Викторија Плзен - Фенербахче 0:1, Анжи - Њукасл 0:0 и Леванте - Рубин Казањ 0:0. Реванш натпреварите се играат на 14.март (четврток).