Металург го победи и Горење

СН/АМ/миа7 октомври 2012

Македонскиот првак втората победа во Лигата на шампионите ја оствари благодарение на одличната одбрана во првото полувреме. Тренерот Лино Червар и се заблагодари на публиката во Скопје за поддршката.

Фотографија: picture-alliance/dpa

„Задоволем сум како одигравме и дури сега победата во Франција добива на тежина. Имаме четири бодови. Одигравме добро прво полувреме и одлично во зоната 6-0 со трпелив напад. Голема благодарност до публиката“, изјави по натпреварот тренерот Лино Червар откако македонскиот ракометен шампион Металург ја оствари и втората победа во рамките на „Ц“ групата од Лигата на шампионите. Вчера попладне во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје беше словенечкиот првак Горење со 30:23 (13:6).

Тренерот на Горење Бранко Тамсе му честита на Металург за победата. „Нашите противници одиграа одбрана 6-0 без грешка и имаа 12 чисти контри, што беше клуч за победата“, рече Тамсе.

Инаку Металург натпреварот го реши во своја полза благодарение на одличното прво полувреме кога одбраната предводена од голманот Дарко Станиќ одигра без грешка и прими само шест голови.

Lino Cervar
Тренерот Лино Червар задоволен од играта во одбранатаФотографија: DW/Kalinski

Најефикасни кај Металург беа двете крила Дејан Манасков и Гоце Георгиевски кои постигнаа по 7 голови. Станиќ натпреварот го заврши со 12 одбрани.

Кај гостите најмногу голови постигнаа Марко Безјак 8, а Јуре Доленц постигна 7 (сите од 7 метри). Покрај овој натпревар во „Ц’’ групата вчера беше одигран и натпреварот меѓу Санкт Петербург и Килеце во кој гостите од Полска славеа убедлива победа со 31:21.

Денеска се игра средбата меѓу Силкеборг – Шамбери.

Металург и Киелце имаат по две победи и се на водечките две позиции со по 4 бодови, а по нив следуваат Горење со 2, Шамбери, Силкеборг и Санкт Петерсбург без бодови.