Нобеловата награда за литература за Казуо Ишигуро | Панорама | DW | 05.10.2017

Панорама

Нобеловата награда за литература за Казуо Ишигуро

Казуо Ишигуро, британски писател со јапонско потекло, е добитник на годинешната Нобелова награда за литература.

Kazuo Ishiguro (Getty Images/B. A. Pruchnie)

Нобеловата награда за литература ја добива автор кој во своите романи со голема емоционална сила ја покажува „бездната на нашата претпоставена поврзаност со светот“, се вели во образложението на Нобеловиот комитет. Името на Ишигуро денеска во Стокхолм било соопштено без тој претходно да биде известен за наградата. Шефицата на жирито, Сара Даниус, за шведското радио изјави дека и покрај неколкуте обиди, не успеала да го добие. Даниус оцени дека Ишигуро е брилијантен автор, автентичен, со сопствена естетика: „Тој е вкрстување на Џејн Остин и Франц Кафка.“

The remains of the Day, Novel by Kazuo Ishiguro

Ишигуро е роден во Нагасаки, во 1954 година, а на петгодишна возраст со своето семејство се преселил во Велика Британија. Денес со семејството живее во Лондон. Неговите први два романи се занимаваат со последиците од Втората светска војна врз јапонското општество.

Едно од најпознатите дела на Ишигуро е романот „Остатоци од денот“. По текстот е снимен и филм во 1993 година, со Ентони Хопкинс и Ема Томсон во главните улоги. Во романот „Сѐ што моравме да дадеме“ авторот ја третира темата донирање органи и дебатата за клонирање на човекот. Ишигуро, покрај останатите романи, пишува и куси раскази и сценарија за филм и телевизија.

Нобеловата награда за литература минатата година му беше доделена на Боб Дилан, бидејќи „создал нови поетски експресии во американската музичка традиција".

 

DW.COM

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو