Победа на Себастијан Фетел во Сингапур

СН/емф/ртр/миа/дпа22 септември 2013

Актуелниот светски шампион во Формула 1, германскиот возач Себастијан Фетел, победи на ноќната трка за Големата награда на Сингапур.

Фотографија: Getty Images

Себастијан Фетел со болидот на „Ред Бул“ стартуваше од пол-позицијата и во текот на целата трка не им дозволи на конкурентите да му се приближат и да му ја загрозат победата.

Второто место го освои Фернандо Алонсо од „Ферари“, искористувајќи ја грешката на Нико Розберг од „Мерцедес“ кој стартуваше од првиот ред веднаш до Фетел. На подиумот како трето пласиран се искачи финскиот пилот на „Лотус“ Кими Раиконен, кој трката ја започна од 13. стартна позиција.

Од 4-10 место во Сингапур се пласираа и освоија бодови: Розберг, Луис Хамилтон (Мерцедес), Фелипе Маса (Ферари), Џенсон Батон (Мекларен), Серхио Перез (Мекларен), Ник Хулкенберг (Заубер) и Адријан Сутил (Форс Индија). Во генералниот пласман води Фетел со 247 бодови, пред Алонсо кој има 187 и Хамилтон со 151 бод.

Наредната трка во годинешниот шампионат во Формула 1 се вози на 6 октомври во Јеонгам за Големата награда на Јужна Кореја.