Половина плата за станарина | Економија | DW | 03.10.2017

Економија

Половина плата за станарина

Сѐ повеќе жители, сѐ помалку станбен простор: станарините во Германија постојано се зголемуваат. Најлошо е во атрактивните метрополи.

#DE_facto Kroatisch Bosnisch mit Srecko Matic (DW)

Во Минхен за стан од 70 квадратни метри во 2016 година мораше да се издвојат 44% од месечната плата, во Франкфурт на Мајна - 40,7%, а во Берлин речиси 38%. 

Парите не се единствен проблем. Понудатана станови едноставно станува сѐ помала. притоа, само 40% од Германците живеат во сопствени четири ѕида. 

Гледај видео 02:35

#DE_facto: Речиси половина плата оди за стан!

Аудио и видео прилози на оваа тема

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو