Светски рекорд во спуст со велосипед | Панорама | DW | 20.03.2017

Панорама

Светски рекорд во спуст со велосипед

Французинот Ерик Барон го урна светскиот рекорд во возење велосипед на снег.

Schnee im Taunus (picture-alliance/dpa/A. Dedert)

„Црвениот барон“, како што го нарекуваат Ерик Барон, го собори сопствениот рекорд. Тој за време на викендот на француските Алпи со својот велосипед постигна брзина од 227,7 км на час

Тоа е за 4,4 км на час побрзо од неговиот претходен рекорд, поставен во 2015-та. 56-годишниот Барон изјави дека сега е време за пензионирање.

Гледај видео 01:05

Светски рекорд во спуст со велосипед

Аудио и видео прилози на оваа тема

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو