Северна Кореја смета на војна против САД | Свет | DW | 07.12.2017

Свет

Северна Кореја смета на војна против САД

Не е прашање дали ќе има војна. „Отвореното прашање сега е кога ќе избувне војна“, изјави портпарол на министерството за надворешни работи во Пјонгјанг.

Luftwaffenübung von Südkorea und USA (picture-alliance/dpa/South Korea Defense Ministry)

Целиот свет во моментов гледа кон Израел по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да го признае Ерусалим како главен град на Израел. И целиот свет во моментов смета на ескалација на насилството во овој регион. Но, постојаниот непријател на Трамп во Пјонгјанг, властодржецот Ким Јонг Ун, исто така, не дава одмор и повторно изрекува закани: заедничките јужнокорејско- американски воени маневри и заканите на САД со превентивен напад неизбежно водат кон војна. Ова е „утврден факт". Северна Кореја не сака војна, но нема ниту да се крие, пишува државната новинска агенција КЦНА, цитирајќи го портпаролот на севернокорејското министерство за надворешни работи. 

Спорна точка- воените маневри

По најновиот севернокорејски тест на интерконтинентална ракета, САД и Јужна Кореја во понеделникот (5.7.) започнаа големи воздухопловни маневри во регионот.

Nordkorea Pjöngjang Feierlichkeiten nach jüngstem Raketentest (picture-alliance/AP Photo/J. C. Jin)

Кина и Русија сугерираа дека САД и Јужна Кореја треба да се воздржуваат од воените вежби. За возврат, Северна Кореја треба да ги прекине своите програми за вооружување, со кои изолираната земја ги прекршува резолуциите на ОН, гласеше пораката на Пекинг и Москва

Вчера, инаку, јужнокорејската новинска агенција Јонхап, цитирајќи ги воените кругови, јави дека  САД, исто така, најавиле дека во Јужна Кореја ќе испратат авиони бомбардери со долг дострел од типот Б-1Б.

 

DW.COM

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو