Тајна „свирка“ на У2 во берлинското метро | Панорама | DW | 07.12.2017

Панорама

Тајна „свирка“ на У2 во берлинското метро

Прочуената ирска рок-група У2 изведе специјален концерт во Берлин. Тие најнапред се возеа во истоимената метро- линија и на станицата „Дојче опер", пејачот Боно и гитаристот Еџ настапија како нормални улични музичари.

Berlin U2 fährt U2 - Irische Rocker spielen im Berliner Untergrund (picture-alliance/Radioeins/A. Caspary)

Ирските рок музичари Боно и Еџ на бендот У2 имаа вчера попладне имаа краток настап во подземната железница во Берлин. Радио станицата Радио Ајнц покани 500 слушатели на тајниот мини-концерт. Претходно Боно и Еџ заедно со стотина обожуватели се возеа неколку станици со линијата У2 на берлинското метро.

Гледај видео 01:05

Сосема необичен настап на У2 во Берлин

На станицата „Германска опера“ тие потоа настапија со акустични гитари (речиси) како нормални улични музичари. Музичарите го промовира нивниот прв албум по цели три години.  Покрај тоа што отсвиреа една песна од новиот албум „Songs of Experience" , тие на тајната „свирка“ ги разнежнија обожувателите и со две од најпопуларните и најубави песни на У2 -„Sunday, Bloody Sunday“ и „One“.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو