Уметнички дела за скопските фасади | Сите содржини | DW | 27.09.2017

Старт

Уметнички дела за скопските фасади

Муралот Петел и Лисица на еден француски уметник веќе краси една фасада во Скопје и е дел од проектот на МКЦ кој предвидува уште десет такви дела до крајот на годинава. Градот го финансира проектот со 20 илјади евра но во него се вклучени само цртачи од странство. Македонските графитџии се револтирани.

Гледај видео 01:31

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو