Фотографија на денот: Ден на насмевката | Панорама | DW | 06.10.2017

Панорама

Фотографија на денот: Ден на насмевката

Денеска е Денот на насмевката. Идејата за ваков ден потекнува од Харви Бол, кој важи за татко на „Смајли“.

Symbolbild Emoticon Umarmung (Yael Weiss/Fotolia.com)

Харви Бол во декември 1963 година добил задача да направи беџ за осигурително друштво за мотивација на вработените. Графичарот нацртал круг, го обоил жолто, ставил две точки и полукгруг и „Смајли“ бил роден. Тој толку брзо станал популарен, што стекнал светска популарност само неколку месеци потоа. Бол за својата работа добил 45 американски долари.

 

 

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو