Фотографија на денот: Златен крст на височина од 3000 метри | Панорама | DW | 07.12.2017

Панорама

Фотографија на денот: Златен крст на височина од 3000 метри

Највисокиот германски планински врв си ја доби назад неговата знаменитост. Златниот крст кој повеќе недели беше на раставрација, деновиве повторно беше поставен на Цугшпице.

Deutschland BdT Das Gipfelkreuz kehrt zurück auf die Zugspitze (Reuters/M. Dalder)

Крстот висок 4,88 метри беше оштетен од кран кој се употребува во изградбата на нова жичница до врвот во близина на Гармиш Партенкирхен. На оваа #ФотографијаНаДенот е забележан моментот во кој специјалистот го прицврстува крстот на надморска височина од 2962 метри.

 

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو