Фотографија на денот: Кањонот Париа | Панорама | DW | 05.10.2017

Панорама

Фотографија на денот: Кањонот Париа

Фотографијата е направена во САД. Изгледа како сцена од научнофантастичен филм, а сѐ е резултат на поплави и ерозии.

USA Arizona Paria Canyon Vermillion Cliffs (Imago/Westend61)

Кањонот Париа се наоѓа во граничниот регион на американските сојузни држави Јута и Аризона. Чудата на природата во овој дел на САД привлекуваат милиони туристи секоја година. Најдобар период за планинарење во кањонот Париа се месеците од март до јуни и од крајот на септември до ноември.
 

 

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو