Шок терапија на турски начин

Костадин Делимитов16 јуни 2008

Фудбалската репрезентација на Турција со спектакуларна победа во последниот натпревар во групата А против Чешка од 3:2 обезбеди пласман во четвртфиналето на ЕП.

Турски навивачи на улиците на Берлин ја слават победатаФотографија: AP

Во досега највозбудливиот натпревар на првенството, Турците во второто полувреме направија целосен пресврт, откако губеа со 2:0. Она што им успеа на Турците, допрва ја очекува Германија, која денеска во директен дуел со Австрија ќе бара место во четвртфиналето

Славје и солзи

Турските навивачи славеа низ поголемите градови во Германија, по синоќешниот триумф на нивните миленици во извонредно драматичниот натпревар против Чешка. Турците со извонредна борбеност и упорност и со малку среќа, успеаја да направат пресврт во натпреварот, во кој до 87 минута имаа негатива од 2:1. Јунак на натпреварот беше Нихат Кавечи кој ги постигна двата решавачки гола за Турците. Трагичар беше чешкиот голман, Петер Чех, по чија грешка Турците го израмнија резултатот.

EURO 2008 Türkei - Tchechien Gruppe A EM Euro08 Jubel nach dem Einzug ins Viertelfinale
По постигнувањето на победничкиот гол за ТурцијаФотографија: AP

Инаку, Чесите ја контролираа играта некаде до средината на второто полувреме. Поведоа со голот на Јан Колер во 34-та минута. На 2:0 зголеми Јарослав Плашил, потоа имаа статива и неколку добри шанси. Следуваше казната, на голема жалост на чешките фанови и за ерупција од задоволство на турските навивачи кои славеа долго во ноќта.

Алтинтоп: „Добро е што сме во игра“

Еден од најдобрите актери на теренот беше, Хамит Алтинтоп. По натпреварот тој изјави: „Последните два натпревара ни‘ одемаа многу сила и мора да се каже дека имавме малку среќа. Но, мислам дека е навистина добро што еден тим како што е нашиот и натаму е во игра„

Турција за противник во четвртфиналето ја добива Хрватска. Алтинтоп во врска со очекувањата за успех на претстојниот дуел вели: „Доколку од почетокот на натпреварот го покажеме она што го можеме, тогаш се надевам многу. Хрватите се еден многу добар тим. Но, со наша добра поставеност и се разбира со нашата решеност, може да дојде до изненадување“, вели Алтинтоп

Во групата А освен Турција пласман во четвртфиналето обезбеди и Португалија, која вчера во последниот натпревар во групата против Швајцарија претрпе пораз од 2:0. Португалија во четвртфиналето го очекува победникот од вечерашниот дуел во Виена помеѓу Германија и Австрија. Германците не смеат да си дозволат грешка во дуелот против домаќинот. Потребен им е најмалку нерешен резултат доколку сакаат да останат и натаму на првенството. Австријците мора да одат на победа, доколку не сакаат елиминација.

Joachim Löw beim EM Spiel Deutschland Polen
Јоаким Лев со смислен концептФотографија: AP

Германската репрезентација е пред огромен притисок. На тоа е свесен и селекторот Јоаким Лев, кој деновиве интензивно ги подготвува своите избраници. За вечерашната тактика тој не открива многу детали: „Нема да го започнеме натпреварот со тројца напаѓачи на теренот. Јас ја имам мојата претстава и веќе знам јасно како ќе настапиме„

Полска и Хрватска се актерите во вториот натпревар во групата Б кој се игра во Клагенфурт.