2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Camerunul, prima echipă care părăseşte CM din Africa de Sud

Vlad Drăghicescu / sportschau.de /20 iunie 2010

Camerunul a pierdut meciul cu Danemarca şi îşi face bagajele pentru întoarcerea acasă. Olanda în schimb devine prima echipă calificată în optimi după o partidă palidă cu Japonia, câştigată de oldanezi cu 1-0.

Ghana - Australia: 1-1Imagine: AP

Ieri la CM, Ghana a fost ţinută în corzi de Australia, într-o partidă încheiată cu scorul de 1-1. Australia a jucat în zece oameni mai bine de o oră, încercând să îşi asigure accederea în optimi. Învinsă categoric de naţionala Germaniei cu 4-0, Australia a abordat mult mai curajos meciul cu africanii.

Eforturile lor au dat roade, când "Socceroos" au reuşit să deschidă scorul în minutul 11. Carl Valeri a obţinut un fault la Antony Annan şi Holman a reluat în poartă mingea scăpată de portar. Bucuria australiană nu a durat însă prea mult, căci în minutul 25 Harry Kewell a fost eliminat pentru un henţ clar în careu. Gyan l-a trimis pe Mark Schwarzer pe colţul opus şi a egalat pentru Ghana, însă africanii nu au reuşit să înscrie şi golul care le-ar fi adus a doua victorie în grupa D.

Camerun, out

Kamerun Dänemark WM Fußball Weltmeisterschaft
Africanii, cu capul plecat după înfrângerea suferită sâmbătă în faţa reprezentativei Danemarcei, scor 2-1Imagine: AP

Tot sâmbătă, în grupa E, Danemarca a învins la Tshwane-Pretoria Camerunul cu scorul de 2-1 (1-1 la pauză).

Camerunezii au deschis scorul prin Samuel Eto'o în minutul 10, dar danezii au egalat prin Nicklas Bendtner în minutul 33 şi s-au impus în urma reuşitei lui Dennis Rommedahl o jumătate de oră mai târziu.

Danezii se vor bate cu japonezii pentru calificare, în meciul direct, în care au nevoie de o victorie. Camerunul prima echipă eliminată din competiţiei după acest eşec.

Olanda, deja calificată

Motive de bucurie au însă olandezii. "Oranje" este prima echipă calificată în optimile de finală ale turneului final, după ce a învins, sâmbătă, Japonia cu scorul de 1-0 la Durban, pe stadionul "Moses Mabhida", în aceaşi grupă E a competiţiei.

Golul victoriei a fost marcat în minutul 53 de Sneijder într-o partidă lipsită de faze de poartă.

Duminică intră din nou în arenă doi "grei", recte Italia şi Brazilia. "Squadra azzurra" dă piept cu Noua Zeelandă, iar Brazilia întâlneşte Coasta de Fildeş.