2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

CM 2010: Victorie istorică pentru Germania

27 iunie 2010

Germania a învins Anglia cu 4:1 în optimile de finală după un meci spectaculos şi captivant.

Wayne Rooney (în stânga) şi Sami KhediraImagine: AP

"Germanii fug de cei trei lei", titraseră tabloidul englez The Sun un articol în care prevestea victoria selecţionatei Angliei, pe care suporterii o numesc "The Three Lions" din cauza leilor de pe tricouri. Băieţii antrenaţi de Joachim Löw nu s-au lăsat însă intimidaţi de prestanţa "leilor" britanici la meciul de pe stadionul Bloemfontain şi au fost într-o formă de zile mari. Jucătorii tineri şi puţin experimentaţi pe care a mizat antrenorul Germaniei au reuşit performanţe uluitoare, iar Thomas Müller a devenit eroul zilei: a marcat două goluri în decurs de doar câteva minute în timpul celei de-a doua reprize.

Scorul a fost deschis de "veteranul" Miroslaw Klose în minutul 20 - a fost cel de-al 12-lea gol marcat de fotbalistul originar din Polonia într-un campionat mondial şi al 50-lea gol pentru echipa naţională a Germaniei. Un alt fotbalist foarte talentat de origine poloneză, Lukas Podolski, a marcat cel de-al doilea gol pentru Germania în minutul 32.

Matt Upson a marcat singurul gol al englezilor în această partidă - sau, cel puţin, singurul gol oficial, căci "The Three Lions" au mai reuşit încă odată să plaseze balonul în spatele liniei porţii la sfârşitul celei de-a doua reprize. Arbitrul Jose Larrionda din Uruguay nu a considerat însă că e vorba de un gol.

Astfel, Germania s-a calificat în sferturile de finală, iar "The Three Lions" au suferit cea mai usturătoare înfrângere dintr-un campionat mondial de fotbal. Soarta englezilor l-a intristat şi pe superstarul Mick Jagger, solistul trupei The Rolling Stones, care a fost prezent în tribune şi le-a ţinut pumnii băieţilor britanici antrenaţi de Fabio Capello.

Vedeta zilei, tânărul Thomas Müller, a declarat după partidă: "Acum ne îndreptăm spre un obiectiv foarte mare. Mai am loc în vitrină pentru o cupă... Am avut mult noroc când am dat cele două goluri. Îmi spun mereu, că trebuie să-mi păstrez calmul, atunci totul va ieşi bine!" După un scurt interviu acordat postului public de televiziune german, Müller le-a transmis cele mai calde salutări bunicilor săi, care se află cu siguranţă în faţa ecranelor. Şi au toate motivele să fie mândri de nepotul lor!

Autor: Alexandra Sora
Redactor: Robert Schwartz