2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Olanda, în finala CM, după 32 de ani

7 iulie 2010

Puţine-s lucrurile la fel de frumoase ca Olanda în zi de meci al naţionalei. Oceanul portocaliu este suma tuturor costumelor şi măştilor - şi, uneori, nici nu mai contează rezultatul; e suficient că au un motiv.

Arjen Robben înscriind golul numărul trei pentru OlandaImagine: AP

În prima semifinală germanico-hispanică din mondialul pe teren sud-african, rezultatul final a fost doar desertul primit de suporteri, la capătul unui joc nu neapărat spectaculos dar căruia nu i-au lipsit ingredientele unui meci de "final four". Goluri de vis, dispute pe muchie de cuţit, tensiune, final exploziv. O nouă perfuzie intravenoasă de pasiune pentru fotbal.

Olanda ajunge, astfel, pentru a treia oară în finala unui Campionat Mondial de fotbal. De data aceasta, adversară nu-i va mai fi ţara gazdă, cum s-a întâmplat în mondialul german din 1974 şi în cel argentinian din 1978. Dacă olandezii au câştigat mai clar decât arată scorul (3-2) sau Uruguay, dimpotrivă, a pierdut nemeritat, e greu de spus. După cum s-a jucat sfârşitul partidei, mulţi se vor fi simţit solidari cu sud-americanii. Dar cum poţi să nu vibrezi în faţa strălucirii atacanţilor olandezi?

Drept e că dezlegarea la show s-a născut nu din atac ci din disperarea unui jucător defensiv, Giovanni van Bronkhorst: dacă atacanţilor nu le-a ieşit nimic în primele minute, de ce să nu încerce el? Şi, când îţi provoci norocul, norocul te răsplăteşte. În cazul lui Bronkhorst, cu un gol antologic - cum antologic poate fi considerat şi golul egalizator, înscris pe final de repriză de vedeta lui Atletico Madrid, Diego Forlan. Şi, dacă înainte de reluări, se mai găsea loc de întrebarea "a fost Forlan sau a fost Jabulani?", imaginile difuzate cu încetinitorul au scos în evidenţă "meritul" portarului olandez Stekelenburg în reuşita uruguayană.

Repriza a doua a aparţinut aproape integral olandezilor, chiar dacă sud-americanii reveneau cu moralul ridicat de golul înscris chiar în finalul primei jumătăţi de meci. Cu toate discuţiile legate de poziţia lui Van Persie - aflat în linie cu ultimul fundaş advers, fără să joace, însă, mingea - golul lui Sneijder, picat într-o fază relativ amorţită a jocului, a avut croială de campion. A urmat, firesc, golul celuilalt superstar olandez, despre care s-a vorbit nemeritat de puţin în ultimul an - Arjen Robben. Jucătorul lui Bayern München a surprins din nou - marcând, de data aceasta, cu capul.

Jocurile păreau făcute, cuplul princiar olandez, aflat în tribuna de la Cape Town, abandonase eticheta iar ediţia electronică a lui De Telegraaf titra deja "Suntem în finală". Doar că sud-americanii nu aflaseră toate aceste detalii, înscriind în al doilea minut al prelungirilor generate de întreruperile reprizei secunde - şi chiar puţin le-a lipsit să împingă semifinala în prelungirile de departajare.

Autor: Cristian Ştefănescu
Redactor: Rodica Binder