2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Patru echipe sud-americane în sferturile de finală ale CM

30 iunie 2010

Sferturile de finală ale Cupei Mondiale vor avea în prim plan, pentru prima oară în istoria Cupei Mondiale, un număr de patru echipe sud-americane, mai multe decât naţionalele europene.

Brazilia şi alte trei echipe sud-americane, calificate în sferturiImagine: AP

Multe echipe sud-americane în sferturi de finală ale Cupei Mondiale din Africa de Sud. Este pentru prima oară de la introducerea sferturilor de finală, în 1954, când nu mai puţin de patru echipe din America de Sud acced în această fază a celei mai importante competiţii fotbalistice din lume. Brazilia, Argentina, Uruguay şi Paraguay sunt echipele care s-au calificat în sferturi.

La rândul ei, Europa este reprezentată de Germania, Olanda şi Spania. Printre cele cinci echipe sud-americane aflate în optimi, una singură a pierdut, Chile, însă tot în faţa unei formaţii de pe acelaşi continent, Brazilia, cu scorul de 3-0. Din 1954, reprezentantele europene au fost de fiecare mai numeroase în sferturi decât cele din America de Sud.

Fotbal de clasă mondială

O zi plină cu fotbal de calitate şi ieri la Cupa Mondială. Aseară, campioana europeană Spania a învins Portugalia la Cape Town, scor 1-0, calificându-se în sferturile de finală ale Cupei Mondiale. Spaniolii urmează să joace următoarea partidă cu reprezentanta Paraguayului, chiar dacă, mai bine de-o oră, nu au părut a fi foarte creativi în faza de atac. Abia după golul înscris de David Villa, echipa Spaniei a dat semne reale de viaţpă. Portugalia, în schimb, a trecut greu sau aproape deloc peste şocul golului înscris de Villa, deşi în prima parte a jocului părea echipa mai capabilă să înscrie.

Tot ieri, Paraguay-ul a eliminat Japonia de la Cupa Mondială. Sud-americanii merg astfel, pentru prima oară, în faza sferturilor. La Pretoria, tabela de marcaj a indicat 0-0 după 120 de minute, fiind nevoie de lovituri de departajare pentru tranşarea meciului. Ratarea japonezului Komano a asigurat victoria paraguayană cu scorul de 5-3. A fost pentru prima oară la această ediţie a Cupei Mondiale când s-a ajuns la disputarea loviturilor de la 11m.

Paraguay-ul învinge Japonia la penalty-uri

Cele două echipe, care au trecut în faza grupelor de echipe puternice precum Danemarca sau Italia, nu au ajuns niciodată în istoria lor în sferturile de finală ale unei Cupe Mondiale. De aceea pentru ambele echipe, partida de ieri de la Pretoria a avut o însemnătate aparte. Paraguay-ul va întâlni în sferturi Spania.

Autor: VD / dpa
Redactor: Cristian Ştefănescu