2. Mergi direct la meniul principal
  3. Accesează direct mai multe site-uri DW

Portugalia, noua campioană europeană la fotbal

vd/ag11 iulie 2016

Golul înscris de portughezul Eder aduce Portugaliei primul titlu european din istoria echipei. Este greu de spus cum ar fi arătat jocul cu Ronaldo în teren. A descătuşat ieşirea lui forţa interioară a coechipierilor?

Imagine: picture-alliance/dpa/F. Gambarini

Echipa naţională de fotbal a Portugaliei este noua campioană europeană, impunându-se cu 1-0 în faţa Franţei. După un început fulminant de partidă, francezii au continuat să atace, fără a reuşi să înscrie. În minutul 25, portughezii au înmărmurit. Căpitanul echipei lusitane Cristiano Ronaldo a fost izbit de Dimiti Payet şi lovit la genunchi. În pofida eforturilor mari de a reveni pe teren, vedeta portugheză a fost nevoită să renunţe la joc.

După retragerea lui Ronaldo, meciul a continuat în aceeaşi manieră. Francezii, ceva mai prezenţi în joc, au încercat să înscrie înainte de pauză. Scorul a rămas însă 0-0, mai ales datorită lui Rui Patricio. Portarul lusitan, în mare formă, şi-a salvat în mai multe rânduri echipa în situaţii limită. Jucătorii francezi, cu precădere Griezmann, Sissoko, Coman şi Giroud s-au aflat în faţa unor situaţii clare de gol.

Eder, o schimbare inspirată

Minutele de prelungiri au continuat în nota întregii partide. În minutul 103 a fost rândul portarului francez Hugo Lloris să îşi arate clasa, respingând lovitura de cap trimisă de la doar câţiva metri de poartă de portughezul Eder. Lloris a fost învins cinci minute mai târziu de şutul din lovitură liberă al lui Raphael Guerreiro, care a lovit însă bara transversală.

Frankreich Euro 2016 Finale Eder
Eder, marcatorul singurului golImagine: Getty Images/AFP/F. Fife

După nici măcar două minute, acelaşi Eder scapă de marcaj la aproximativ 25 de metri de poartă şi şutează impecabil, pe jos, în colţul din dreapta al porţii lui Lloris şi înscrie golul victoriei. Eforturile francezilor de a egala au fost în zadar. Gignac şi Martial, proaspăt introduşi pe teren, nu au reuşit să fructifice ocaziile pe care le-au avut.

Ronaldo, în lacrimi

După cele 90 de minute regulamentare de joc, la pauză, Ronaldo a revenit pe teren pentru a-şi încuraja coechipierii. Preluând o parte din atribuţiile staff-ului medical, Cristiano Ronaldo, care părea că abia îşi stăpâneşte lacrimile de emoţie, le-a făcut masaje de relaxare musculară jucătorilor portughezi. Apoi, odată reînceput meciul, vedeta portughezilor a devenit ad-hoc antrenor secund, agitându-se pe margine, alături de Fernando Santos, în încercarea de a-i îndruma cât mai bine pe jucătorii lusitani.

Frankreich Euro 2016 Finale Frankreich gegen Portugal Tor Eder
Fernando Santos și "secundul" RonaldoImagine: Reuters/M. Dalder

Este greu de spus în ce măsură jocul Portugaliei ar fi arătat diferit cu Ronaldo în teren. La această ediţie a Campionatului European, Portugalia a câştigat un singur meci din şapte în timpul celor 90 de minute regulamentare de joc. De altfel, în timpul conferinţei de presă care a precedat finala, Santos a fost întrebat cum comentează acest aspect. Tehnicianul portughez a replicat că echipa sta a ajuns în finală "meritat", după ce "a câştigat meciurile anterioare".

S-a discutat şi, probabil, se va mai vorbi în continuare despre faultul lui Payet împotriva lui Ronaldo. În spaţiul virtual, nu puţini par convinşi că jucătorul francez a faultat intenţionat, urmărind să-l scoată din joc pe Ronaldo. Chiar dacă o atare presupunere nu poate fi exclusă în totalitate din discuţie, după cum bine a remarcat comentatorul postului public de televiziune german, "în astfel de momente, echipa rămasă fără jucătorul principal poate cunoaşte o descătuşare de proporţii".

Cristiano RonaldoImagine: Reuters/K. Pfaffenbach

Jucătorii portughezi au dovedit că au moral de învingători şi că, în pofida absenţei lui Cristiano Ronaldo, pot trece peste "complexul francez", învingând L´Equipe Tricolore chiar la ea acasă, în finala Campionatului European. Sau, după cum a spus Fernando Santos după meci: "Am fost cuminți ca porumbeii și înțelepți ca șerpii".