Goditje e sukseshme kundër një klani mafioz | Evropa | DW | 05.10.2017

Evropa

Goditje e sukseshme kundër një klani mafioz

Gjatë një aksioni të përbashkët policia italiane dhe gjermane arrestuan një numër të pandehurish që i përkasin një klani të Cosa Nostrës siciliane.

Italien PK zu Anti-Mafia-Operation in Rom (picture-alliance/AP Photo/ANSA/M. Percossi)

Në Romë morën pjesë në këtë aksion rreth 600 punonjës të njësive anti-mafia "Druso" dhe "Extra Fines". Ata arrestuan 37 vetë. Në Këln policia arrestoi dy italianë. Ata akuzohen për tregti drogash dhe veprime kriminale në tregtinë e ushqimeve.

Kontaktet e mafies shkojnë deri në Duisburg

Të gjithë të arrestuarit duhet t'i përkasin klanit "Rinzivillo" të organizatës mafioze Cosa Nostra. Familja në fjalë me origjinë nga Gela e Sicilisë përpiqej të shtinte në dorë tregtinë e prodhimeve të peshkut në Romë, Milano dhe Gjermani.

Italien PK zu Anti-Mafia-Operation in Rom (picture-alliance/AP Photo/ANSA/M. Percossi)

Prokurorët italianë gjatë një konference shtypi në Romë

Po ashtu anëtarët e klanit Rinzivillo kishin kontakte edhe me Antonio Strangion, pronarin e lokalit "Da Bruno" në Duisburg, ku në gusht 2007 pati gjatë të shtënave me armë gjashtë të vdekur.

Sekuestrim pasurish në miliona

Goditja e sukseshme kundër klanit mafioz u bë e mundshme falë hetimeve prej disa vjetësh dhe bashkëpunimit mes prokurorive të Italisë dhe të Gjermanisë në Karlsruhe dhe Këln. Gjatë arrestimeve janë sekuestruar armë, drog si dhe pasuri të patundshme dhe mallra në vlerë prej 11 milionë eurosh.

 

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو