Koment: Gjermania debaton sërish | Gjermania | DW | 24.09.2017

Gjermania

Koment: Gjermania debaton sërish

E diela e zgjedhjeve shënon një pikëkthese për Gjermaninë. Populistët e djathtë për herë të parë hyjnë në parlament dhe kancelarja Merkel ka humbur elektorat, mendon Ines Pohl.

Bundestagswahl 2017 | CDU - Anhänger in Berlin (Getty Images/AFP/T. Schwarz)

Këto zgjedhje kanë një mesazh të qartë: Jo më kështu. E ato kanë edhe dy humbës të qartë: socialdemokratët dhe Angela Merkelin. Partia socialdemokrate ka rënë në një nivel historik të ulët me 20,8 përqind dhe kristiandemokratët, partia CDU e kancelares, kanë humbur gati 8 pikë. Një erozion - dhe në kohë normale një arsye për të menduar për dorëheqjen. Por kohët sot janë jo normale për raportet gjermane. Këtë e tregon edhe suksesi i partisë Alternativa për Gjermaninë, AfD, që ka fituar plot 13 përqind dhe do të përfaqësohet në Bundestag. Me të që nga themelimi i Republikës Federale të Gjermanisë për herë të parë në parlament futet një parti populiste e djathtë.

Vendi ka ndryshuar

Një pikëkthese historike. Me zgjedhjet e së dielës vendi ka ndryshuar. Kjo nuk është një gjë e vogël. Por as nuk është ndonjë katastrofë. Kjo është një sfidë. Në fund të fundit kjo është demokraci. E në krahasim mbarëbotëror ka arsye të forta, të besoh, që Gjermania do ta menaxhojë edhe këtë sfidë. E kjo mund të ketë edhe diçka të mirë, nëse në parlament sërish do të debatohet me argumentat më të mira. E nuk do të qeverisë një kancelare e superfuqishme, sepse nuk ka opozitë.

Pohl Ines Kommentarbild App

Ines Pohl, kryeredaktore e DW

Edhe ky është një mesazh i mbrëmjes.

Thelbësore për këtë do të jetë, që partitë demokrate, të mos devijojnë prej diskursit demokratik nga retorika demagogjike e AfD-së. Ato duhet t'u bëjnë ballë joshjes prej zgjidhjeve të rreme të deformuara nga populizmi dhe duhet të kërkojnë përgjigjet e duhura për problemet ekzistuese. E më në fund ato duhet ta marrin seriozisht, atë që i tremb njerëzit, se shumë refugjatë mund ta ndryshojnë vendin e tyre. Gjermania duhet të mendojë për aftësinë e saj të diskursit. Tabuizimi i frikërave i forcon ekstremet populiste.

Edhe ky është një mesazh i këtyre zgjedhjeve.

SPD del në opozitë

Sfida e parë e madhe tani do të jetë krijimi i një qeverie. Eshtë e arsyeshme, që SPD-ja e ka bërë të qartë, që do të dalë në opozitë. Vetëm kështu ajo mund të rigjejë veten dhe të zhvillojë një perspektivë për të ardhmen. E përveç kësaj vetëm në këtë mënyrë mund të parandalohet, që AfD-ja të bëhet partia drejtuese në opozitë.

Angela Merkel hyn e goditur rëndë në këto bisedime të ndërlikuara koalicioni. Me këtë barrë mbi shpatulla, që shumë brenda radhëve të partisë së saj për rezultatin katastrofal e bëjnë atë përgjegjëse dhe politikën e saj  për refugjatët. Nga ana tjetër e gjithë bota i var shpresat tek ajo, që pavarësisht këtyre rezultateteve ajo mbetet njëra prej kokave drejtuese politike në botën perëndimore dhe me të Gjermania mbetet një partnere e qendrueshme dhe e besueshme në botë. E ç'është më e rëndësishmja, një vend i hapur dhe thellësisht demokratik.

Për këtë flet edhe ligji themelor gjerman. Ajo që vlen për të gjithë, vlen edhe për AfD-në. Neni 1: Dinjiteti i njeriut është i pacënueshëm.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو