SPD pro bisedimeve me CDU/CSU | Gjermania | DW | 05.12.2017

Gjermania

SPD pro bisedimeve me CDU/CSU

Kryesia e SPD-së dëshiron të bisedojë javën e ardhshme me CDU/CSU-në për një koalicion të mundshëm. Por vendimin për këtë duhet ta marrë Kongresi i SPD-së.

Berlin Statement Martin Schulz zu möglichen Koalitionsverhandlungen (picture-alliance/AP Photo/M. Schreiber)

Kryetari i socialdemokratëve Martin Schulz deklaroi se partia e tij do të hyjë në bisedime me CDU/CSU për të krijuar një qeveri të mundshme. Por se socialdemokratët nuk duan të vihen nën presion prej CDU dhe CSU-së pas dështimit të bisedimeve disajavëshe për koalicion që zhvilluan ata me liberalët dhe të gjelbrit.

Martin Schulz tha se SPD-ja do të vendosë në kongresin e saj nëse do të jetë apo jo përsëri e gatshme për një koalicion të madh. Socialdemokratët do të diskutojnë aty jo vetëm për mundësinë e një koalicioni të madh me CDU/CSU-në, por dhe për tolerimin e një qeverie pakice ose për konstelacione të tjera.

Statement SPD-Vorsitzender Schulz (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)

Schulz tha se në kongres do të diskutohet për të gjitha mundësitë, sepse pas rezulatatit të dobët në zgjedhje SPD-ja donte të kalonte në opozitë. Por pas dështimit të bisedimeve për koalicion mes CDU/SCU, liberalëve dhe të gjelbërve është krijuar një situatë e re.

Kërkesat e SPD-së

Socialdemokratët duan që të arrijnë maksimumin e kërkesave të programit të tyre elektoral, ndër të tjera sigurim shëndetësor bazë për të gjithë, bashkimin familjar për arsye humanitare në rastin e refugjatëve, synime ambicioze për mbrojtjen e klimës apo të drejtën e garantuar me ligj për të punuar me kohë të pjesëshme (part time) dhe për të kaluar sërish në kohë të plotë.

Kongresi vendos

Pas rezulatatit të dobët në zgjedhje SPD-ja donte të kalonte në opozitë. Por pas dështimit të bisedimeve për koalicion mes CDU/SCU, liberalëve dhe të gjelbërve Schulzi dhe drejtues të tjerë të kësaj partie thanë se është krijuar një situatë e re dhe filluan të kalojnë nga jo-ja strikte në idenë e rikrijimi të një koalcioni të ri të madh. Gjithësesi fjalën e fundit do ta ketë kongresi i SPD-së që zhvillohet nga data 7-9 dhjetor në Berlin.

Albanian Shqip

Amharic አማርኛ

Arabic العربية

Bengali বাংলা

Bosnian B/H/S

Bulgarian Български

Chinese (Simplified) 简

Chinese (Traditional) 繁

Croatian Hrvatski

Dari دری

English English

French Français

German Deutsch

Greek Ελληνικά

Hausa Hausa

Hindi हिन्दी

Indonesian Bahasa Indonesia

Kiswahili Kiswahili

Macedonian Македонски

Pashto پښتو

Persian فارسی

Polish Polski

Portuguese Português para África

Portuguese Português do Brasil

Romanian Română

Russian Русский

Serbian Српски/Srpski

Spanish Español

Turkish Türkçe

Ukrainian Українська

Urdu اردو