2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Češka i Portugal - prvi pobednici

8. jun 2008.

U prvim utakmicama na Evropskom prvenstvu u fudbalu, reprezentacija Češke pobedila je Švajcarsku sa 1:0, dok je Portugal savladao tim Turske sa 2:0.

Čeh Vaclav Sverkoš dao je prvi gol na Evropskom prvenstvu u fudbaluFoto: AP

Fudbalska reprezentacija Češke pobedila je sinoć u Bazelu Švajcarsku 1:0, u prvoj utakmici 13. Evropskog prvenstva, koje zajednički organizuju Austrija i Švajcarska. Češka je pobedila golom Vaclava Sverkoša u 71. minutu.

Utakmicu je obeležila i teška povreda kapitena Švajcarske Aleksandera Fraja, koji krajem prvog poluvremena povredio koleno i u suzama bio iznet sa terena.

Oprezna i zatvorena prva utakmica

Fussball EM 2008 Schweiz Tschechien Alexander Frei
Kapiten švajcarskog tima Aleksander Frei plačući napušta teren posle povredeFoto: AP
Sinoćnji rivali odigrali su opreznu i zatvorenu utakmicu, karakterističnu za sve prve mečeve na turnirima. Obe ekipe imale su malo prilika, a uzbuđenja su došla tek posle pogotka. Posle jedne intervencije Švajcarske odbrane, loptu je na sredini terena "uhvatio" češki vezni red i poslao je napred, gde je istrčao Sverkoš, koji je nedugo pre toga ušao u igru, i iz šesnaesterca savladao Dijega Benalja. Švajcarska je odmah uzvratila šansom iz koje je pogođena prečka, a domaći igrači tražili su penal, kada je u svom šesnaestercu češki igrač Tomas Ujfaluši igrao rukom, što sudija nije video.

Portugal je bio bolji tim

Fudbalska reprezentacija Portugala pobedila je sinoć u Ženevi selekciju Turske sa 2:0. Prvi gol za Portugal je postigao Pepe u 61. minutu, a konačan rezultat postavio je Raul Meireleš u trećem minutu sudijske nadoknade vremena.

Fussball EM 2008 Portugal Türkei
Portugalci Pepe, Kristijano Ronaldo, Deko and Šimao slave posle Pepeovog golaFoto: AP

Portugal je bio bolji tim u većem delu utakmice i propustio je nekoliko veoma dobrih prilika za gol. Već u 17. minutu Portugalu je poništen pogodak zbog ofsajda. Posle kornera sa leve strane, štoper Pepe je bio najviši u skoku u glavom postigao gol, ali je nemački arbitar Herbert Fandel pokazao da se igrač Reala iz Madrida našao u nedozvoljenoj poziciji. Drugu odličnu priliku za gol imao je Kristijano Ronaldo, koji je u 38. minutu pogodio stativu iz slobodnog udarca sa više od 20 metara. Prvu šansu u drugom poluvremenu Portugalci su imali u 50. minutu. Simao Sabrosa je pronašao kapitena Nuna Gomeša, koji je snažno šutirao sa 16 metara, ali je lopta ponovo pogodila stativu. Mladi Žoao Mutinjo je u 58. minutu imao novu šansu za Portugal, ali je njegov šut sa 20 metara završio malo iznad prečke gola Volkana Demirela.

Portugal je do vođstva došao u 61. minutu, kada je Pepe odigrao "dupli pas" sa Gomešom, izbio sam ispred Demirela i u stilu centarfora poslao loptu iza leđa turskog golmana. Šamo četiri minuta posle postignutog gola, Portugalci su mogli da dupliraju vođstvo. Kristijano Ronaldo je centrirao sa leve strane, najbolji u skoku bio je Gomeš, ali je pogodio prečku.

Fussball EM 2008 Türkei Fan
Turski navijačFoto: AP

Reprezentacija Turske je u finišu meča imala terensku inicijativu, ali je u nadoknadi vremena primila drugi gol, nakon kontranapada u koji je počeo Ronaldo, nastavio Žoao Mutinjo, a završio rezervista Meireleš.

Veliki korak za Portugal

Selektor fudbalske reprezentacije Portugala Luis Felipe Skolari izjavio je posle pobede nad Turskom da je njegov tim napravio veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale.

"Moji igrači pokazali su sjajnu tehniku i dobru formu. Igrali su dinamično i imali su veliku želju za pobedom. Verujem da se nalazimo na dobrom putu i da smo odradili pola posla na putu ka četvrtfinalu", izjavio je Skolari na konferenciji za novinare posle utakmice.

Selektor Turske Fatih Terim, uprkos porazu nije imao šta da zameri svojim fudbalerima.

"Teško je igrati protiv rivala koji je jedan od najbolji timova na svetu. Portugal je jedan od glavnih favorita za osvajanje Evropskog prvenstva. Mi smo se ceo meč borili i pokušavali da postignemo gol, ali smo na kraju dva puta vadili loptu iz mreže", rekao je Terim.