2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Dortmund prošao lako, Keln ispao

26. oktobar 2011.

Borusija iz Dortmunda lako protiv Dinama iz Drezdena, Keln ponovo poražen, a Augsburg, Menhengladbah i Hamburg na jedvite jade pobedili. To su samo neki detalji utakmica šesnaestine finala Nemačkog kupa.

Dortmund lako do pobede
Dortmund lako do pobedeFoto: dapd

Bez puno muke, očekivano, nemački šampion Borusija iz Dortmunda ušla je u osminu finala Nemačkog kupa. Pred 74.000 gledalaca, aktuelni prvaci Bundeslige savladali su drugoligaša Dinamo iz Drezdena 2:0 (1:0), golovima Roberta Levandovskog u 30. minutu i Marija Grocea u 65. Pobeda Borusije ni u jednom trenutku nije bila dovedena u pitanje.

„Ne bih rekao da je to bila bitka za kup. Nadigrali smo ih“, hvali se trener Jirgen Klop koji je pokazao da za bilo šta sem igre nema razumevanja. Utakmica je počela sa 15 minuta zakašnjenja, jer je uoči meča došlo do nemira. Sudije Peter Gagelman je nekoliko puta prekidao igru jer su navijači Drezdena zapalili baklje, ali i dresove.

Keln se opet nije proslavio. Posle katastrofe sa Dortmunđanima (0:5), Jarčevi ni u susretu sa Hofenhajmom nisu uspeli da pobede. I pored pogotka Mata Jajala u šestom minutu i vođstva od m1:0, izgubili su 1:2 (1:1). Šinedu Obasi i Noledž Musona preokrenuli su rezultat i srušili sve snove Kelna o kupu.

Augsburg, Menhengladbah i Hamburg idu dalje

Navijači trostrukog osvajača kupa, Borusije iz Menhengladbaha, nisu verovali svojim očima kada je i nakon 120 minuta igre protiv trećeligaša Hajdenhajma još bilo 0:0. Ti autsajder skrenuli su pažnju na sebe još kada su iz takmičenja izbaciji Verder iz Bremena. Borusija je slavila na penale 4:3, a junak večeri bio je golman Mark Andre ter Štegen, koji je, svega tri dana nakon bolne povrede kolena, odbranio dva penala. „Znali smo da će igra biti teška i ja sam samo dao svoj doprinos“, objašnjava golman Menhengladbaha.

Junak utakmice Mark Andre ter Štegen (u zelenom dresu) odbranio dva penala
Junak utakmice Mark Andre ter Štegen (u zelenom dresu) odbranio dva penalaFoto: dapd

U susretu sa ekipom iz regionalne lige Ajntrahtu iz Trira presudio je pogodak Hamburžanina Denisa Aoga u 110. minutu za konačnih 2:1 (1:1, 1:0). Počelo je iznenađenjem u devetom minutu - Ahmet Kulabas je četvoroligaša doveo u prednost. U 63. minutu Markus Berg je pogodio za izjednačenje. „U našoj situaciji je svaka pobeda važna, kako god ona došla“, kaže trener Hamburga Torsten Finka. „Srećan sam, najviše zbog toga što je moj prvi Pflichtspieltor bio za HSV“, izjavio je Aogo. „Na to sam dugo čekao.“

Jedan gol u regularnom vremenu utakmice obezbedio je Augsburgu ulazak u osminu finala. Tim trenera Josa Luhukaja koji se pozicionirao na desetom mestu u prvenstvu, sa teškom mukom je došao do pobede od 1:0 (0:0) protiv još jednog tima iz regionalne lige – RB Lajpciga. I taj tim se već dokazao u prethodnom krugu takmičenja izbacivši Volfsburg, a sada je i protiv Augsburga do samog kraja bio na dohvat senzacije.

Diseldorf konačno u osmini finala

Nastavlja se impresivna serija uspeha Fortune iz Diseldorfa: pobedili su u duelu sa drugoligašem Minhenom 1860 sa 3:0. Nakon pet godina, Diseldorf se ponovo našao u osmini finala takmičenja za Kup Nemačke.

Fortuna iz Diseldorfa nije izgubila kod kuće već više od godinu dana
Fortuna iz Diseldorfa nije izgubila kod kuće već više od godinu danaFoto: picture-alliance/dpa

Bohum je još duže čekao na ulazak među 16 najboljih - od 1998. Trećeligaša Unterhahing Bohum je dobio sa 4:1 (2:0) i to teže nego što bi se dalo zaključiti po rezultatu. Nakon ranog vođstva Bohuma od 2:0, Unterhahingu su dosuđena čak dva penala, ali je iskoristio samo jedan. Dvadeset minuta pre kraja, Bohum je sa još dva pogotka razjasnio sve nedoumice.

Utakmice osmine finala biće igrane 20. i 21. decembra.