2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Izvući pouke i pripremiti se za meč sa Nemcima

13. jun 2010.

Fudbalska reprezentacija Srbije izgubila je danas (13.6.) u Pretoriji od Gane sa 1:0 u utakmici prvog kola D grupe na SP u fudbalu u Južnoj Africi. Jedini pogodak ostvario je Asamoa Gijan u 84. minutu iz penala.

Gana - Srbija
Gana - SrbijaFoto: AP

Selekcija Srbije je od 75. minuta igrala sa desetoricom fudbalera, jer je drugi žuti karton i isključenje zaradio Aleksandar Luković. Izabranici Milovana Rajevca bili su agresivniji tokom većeg dela prvog poluvremena, a već u četvrtom minutu Gijan je šutirao preko gola iz slobodnog udarca sa 20 metara.

Fudbaleri Gane često su "pritiskali" zadnju liniju Srbije, a u odbranu su morali da se vraćaju i napadači, pa je tako Nikola Žigić nekoliko puta izbacivao lopte iz šesnaesterca "orlova". Prvu kakvu-takvu priliku na utakmici Srbija je imala u 29. minutu, kada je Aleksandar Kolarov oprobao šut sa oko 30 metara, ali je lopta završila pored stative gola Gane.

WM100613 Ghana Serbien Weltmeisterschaft Südafrika Flash-Galerie

Kapiten "orlova" Dejan Stanković u 39. minutu je pokušao da iznenadi golmana Ričarda Kingsona, koji je dobro intervenisao. Ujedno, to je bio i prvi šut u okvir gola u prvom poluvremenu. U 54. minutu Prins Tagoe je centrirao sa desne strane, a Gijan je glavom, pored Nemanje Vidića, šutirao pored gola.

Srbija je pet minuta kasnije imala odličnu priliku, posle centaršuta Marka Pantelića sa leve strane, ali se Nikola Žigić spetljao u petercu Gane. Samo minut kasnije afrička selekcija je uzvratila, u dobroj prilici ponovo je bio Gijan, koji je ovaj put pogodio stativu sa šest metara. Ekipa Radomira Antića je u 74. minutu ostala sa desetoricom fudbalera, nakon što je Luković dobio drugi žuti karton zbog prekršaja nad Gijanom.

Neočekivano, Srbija je zaigrala bolje sa igračem manje, a u 69. minutu, Kingson je na sjajan način odbranio snažan udarac Miloša Krasića sa 12 metara. U nastavku meča, minut kasnije, Vidić je posle kornera šutirao glavom preko gola, a u 82. minutu i Ivanović je zamalo lobovao golmana Kingsona.

Presudni trenutak meča dogodio se u 83. minutu kada je Andre Ajev centrirao sa leve strane, Kuzmanović je u skoku loptu zakačio rukom, sudija Baldasi pokazao je na "belu tačku". Najstrožu kaznu veoma sigurno je izveo Gijan, koji je kasnije proglašen i za igrača utakmice. Gijan je i u sudijskoj nadoknadi vremena pogodio stativu posle kontranapada.

Utakmici je prisustvovalo i nekoliko hiljada srpskih navijača, koji su vuvuzelama bodrili izabranike Radomira Antića. Računajući i Mundijale 1998. i 2006. godine, reprezentaciji je to peti uzastopni poraz na Svetskim prvenstvima. "Orlovi" u drugom kolu D grupe, koje se igra 18. juna, odmeriće snage sa Nemačkom.

Flash-Galerie WM100613 Ghana Serbien

Stadion: Loftus Versfeld u Pretoriji. Gledalaca: 40.000 Sudije: Baldasi, Kasas, Maidana (Argentina).

Žuti kartoni: Žigić, Luković, Kuzmanović (Srbija), Tagoe, Vorsah (Gana). Crveni karton: Luković u 74. minutu.

SRBIJA: Stojković, Kolarov, Vidić, Ivanović, Lukovic, Milijaš (Kuzmanović od 62'), Stanković, Jovanović (Subotić od 75'), Krasić, Žigić (Lazović od 68'), Pantelić.

GANA: Kingston, Sarpei, Pantsil, Mensah, Anan, Tagoe, A. Ajev, Vorsah, Gijan (Ovusu-Abeje od 90'), Asamoa (Apija od 73'), K.P. Boateng (Adi od 90').

Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Radomir Antić smatra da ekipa mora da izvuče pouke iz poraza od Gane i spremi se za duel drugog kola D grupe Svetskog prvenstva, protiv Nemačke.

"Igra protiv Gane bila je u skladu sa onim što smo mogli da vidimo na početku Svetskog prvenstva. Bila je dosta izjednačena, a čini mi se da smo bili nervozniji nego što je trebalo. Možda je i sudija odlukama o žutim kartonima uticao na to, pa i na izmene koje sam morao da pravim", rekao je Antić odmah posle utakmice u Pretoriji.