2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Kad golman izigrava beka…

5. oktobar 2009.

Herta ostaje zakucana za dno tabele. Kao i do sada, Berlinci nisu igrali fudbal, ali to nije činio ni njihov protivnik HSV. Nije ni bilo potrebe: Hamburg je u nedelju dobio tri gola na poklon: lideru ne treba ništa više.

David Jarolim, posle vodećeg gola za HSV
David Jarolim, posle vodećeg gola za HSVFoto: picture-alliance/ dpa

Tako nešto se dešava jednom u sto utakmica, a u nedelju se, na meču Herta-HSV, desilo dva puta u dva minuta! Prvi golman Berlinaca (i najbolji golman Lige za prošlu sezonu) Jaroslav Drobni već duže je povređen. I menja ga Timo Oks. Ali avaj, juče je i ovaj momak zadobio povredu i ustupio je mesto golobradom Saši Burhertu.

To se desilo u 33. minutu, a prvih 7 minuta svog debija osamnaestogodišnji Burhert nikada neće zaboraviti. Najpre je u 38. minutu prvi put izleteo van šesnaesterca i spektakularno, glavom u padu, izbacio loptu ispred Markusa Berga koji bi inače bio u gol šansi. Ali, na nesreću golmana Herte, lopta je na četrdesetak metara od gola „sela“ na nogu kapitenu Hamburga Davidu Jarolimu koji je iz prve šalje u prazan gol.

Mladom Burhertu još nije izraz zaprepašćenosti i neverice iščezao sa lica, a već ga e čekao novi šok. Tek je Herta krenula sa centra i, po dobrom običaju, izgubila loptu. Bek HSV-a Demel je idealno dubinskom loptom pronašao Berga. Opet je odbrana Herte daleko zaostajala, opet je mladi golman Burhert istrčao ne bi li spasao svoj gol. Usledila je još spektakularnija intervencija glavom – u takozvanoj lasti, sa padom na rame i lepim letećim kolutom. Ali ovoga puta je lopta na polovini igrališta došla do Ze Roberta. On se namestio i pored neagilnih igrača Herte pogodio prazan gol.

Provalija bez kraja

Umesto dve odlične odbrane Burhert je upisao dve kontra-asistencije. Ali sigurno nije on kriv što je Herta, i sedmi put za redom, izgubila bundesligaški meč. Počelo je kao iz bajke za navijače u Berlinu: gol „bez igre“ posle kornera. Strelac kapiten Arne Fridrih. Nastavilo se kao košmar: prvo je štoper Herte Kaka, ničim izazvan, dao glavom lep autogol prvom golmanu Oksu. Onda je usledila pomenuta izmena i još dva pomenuta gola za HSV.

Do kraja smo gledali, verovatno, najlošiju utakmicu ove sezone. Ništa se tu nije dešavalo, osim što je Gojko Kačar, početkom drugog poluvremena, sa pet metara prebacio gol. I to je bilo to. Novi trener i novi poraz za Berlince koji suvereno drže poslednje mesto na tabeli.

U drugoj nedeljnoj utakmici Verder je, bez i malo muke, u gostima dobio Štutgart sa 2:0. Zeleni su poveli već u drugom minutu pošto je Marko Marin promešao odbranu i asistirao Pizaru. Drugi gol je došao posle na brzinu izvedenog prekida od strane Mesuta Ozila. Realizator je bio Hant. Tako su dva najveća razočarenja sezone, Herta i Štutgart, nastavili istom stazom.

autor: Nemanja Rujević

odg. urednik: Sanja Blagojević