N. Jakovljević20. jun 2008.

Tako uzbudljivom meču se niko nije nadao. Nemačka jednaestorka se pokazala u najboljem izdanju, taman da se prethodna razočaravajuća runda, kako to ocenjuju pojedini nemački mediji, zaboravi. Polufinale je dakle tu.

Švajni
ŠvajniFoto: AP

Zvezda večeri bio je Bastijan Švajnštajner postigavši prvi gol već u 22.minutu. Iako su ostala dva gola ostvarili Kloze u 26. i Balak u 61., Švajnštajger važi za posebno uigranog za susrete sa Portugalcima, što je uostalom i bio slučaj pre dve godine u okviru Svetskog prvenstva u fudbalu. Švajni je tada gotovo u svakoj akciji pred protivničkim golom bio glavni akter.

„Večeras smo još jednom potvrdili da umemo da igramo fudbal i mislim da na ovom turniru imamo najbolji tim“, rekao je samouvereno presrećni Bastijan Švajnštajger, nakon utkamice igrane u Bazelu.

Gol uprkos povredi

Kristijano Ronaldo
Kristijano RonaldoFoto: AP

Fudbalski as iz Minhena je upkrkos povredi, prvi uspeo da potrese mrežu protivničkog tima. Time je naročito bio oduševljen trener nemačke reprezentacije Joahim Lev. Kapiten tima Mihael Balak imao je, što se od samog početka utakmice moglo primetiti, daleko veću slobodu „u prednjem“ delu terena. I on sam potvrđuje iznenađenje ishodom nešto promenjene taktike.

„Presudno je bilo to što večeras ovde nešto uspeli da promenimo. Naravno da smo i u prethodnim mečevima bili uigrani, ali ideje, kreativnost, strast su ipak nedostajali. Danas je sve bilo na svom mestu“, pojašnjava kapiten „pancera“.

Portugalci u šoku

Mihael Balak u akciji
Mihael Balak u akcijiFoto: AP

Portugalci su naročito ostali u šoku, kada je svega četiri minuta nakon prvog gola za Nemce, loptu u gol poslao i Kloze. Napetost je trajala do poslednjeg minuta, čak i nakon što je Nuno Gomeš u 40.minutu smanjio rezultat.

Sve od sebe, Nemci su ipak dali u prvom poluvremenu. U drugom je taktika nemačke reprezentacije delovala više kao strategija kako zadržati vođstvo. "Koncentrisano i kontrolisano", tako je o susretu Nemačka – Portugal, izveštavala nemačka državna televizija ARD.

Mirno i staloženo

Miroslav Kloze i Švajni
Miroslav Kloze i ŠvajniFoto: AP
Ova deviza dovela je pancere do još ubedljivije prednosti. Mihael Balak u 60.minutu postiže treći gol. Trener nemačke jedanaestorke, radovao se doduše sa tribina, ali budući da su njegova momčad izvojevale neočekivanu pobedu, Joahim Lev se koliko već u narednom, polufinalnom meču vraća „na klupu“ uz sam teren i svoju ekipu.

Iako nešto uoči kraja utakmice (87.minut) Postiga ostvaruje još jedan gol za Portugalce, pobeda za nemačku ekipu ostala je zagarantovana, pa tako i karta za polufinalne. Rezultat 3:2 u meču sa Portugalom, uveo je Nemačku dakle u finale.

Nemačka će u polufinalu 25.juna, opet u Bazelu, igrati protiv pobednika u meču Hrvatska – Turska, koji će biti upriličen koliko već u petak, 20.06. u 20.45h.