2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Nemice „sa druge planete“

11. septembar 2009.

Nemačke fudbalerke pomeraju granice fudbala: ponovo su prvakinje Evrope! Njihova reprezentativna dominacija nema usporedbi u muškom fudbalu. A one su, iako svaki put presrećne, uvek veoma odmerene i skromne.

Slika prikazuje igračice Nemačke koje slave pobedu u finalnoj utakmici
Nemice ponovo zasluženo slavileFoto: AP

6:2 protiv Engleskinja u finalu – rezultat je koji sam po sebi pokazuje razliku u klasi između Nemica i – ostatka sveta. Aktuelne svetske šampionke, koje su i Mundijal osvajale već dva puta, u Sunčevom sistemu su bez konkurencije.

Pred oko 16.000 gledalaca na Olimpijskom stadionu u Helsinkiju, Nemice su ovo finale počele relativno uzdržano. U 20. minutu pao je prvi gol, bio je to šut Birgit Princ, samo dva minuta kasnije mrežu Engleskinja zatresla je i Melani Beringer. Usledio je pogodak Kim Kulih, pa dva gola Inke Grings, a krug je zatvorila ponovo organizatorka igre nemačke reprezentacije, Birgit Princ.

Usred ove revije golova, Engleskinje su nekako uspele da izvedu par uspelih akcija i postignu dva pogotka; preostali deo njihove igre, posebno u poslednjih dvadesetak minuta utakmice, činili su očajnički napori da se izbegne još gora katastrofa.

Presrećne i skromne

Posle utakmice, Birgit Princ je pokazala primernu skromnost: „Naposletku je rezultat ispao malo previsok. Engleskinje su se sve vreme trudile, stavile su nas pred velike zahteve, a na kraju smo ih malčice previše „izbušile“.

Inka Grings je sa svoja dva gola u finalu postala i najbolji strelac ovog šampionata sa ukupno šest pogodaka: „Sjajan rezultat! Sve se odvijalo kako treba – lepšu potvrdu nisam mogla da dobijem. Presrećna sam zbog toga, ali i zbog sveukupne igre naše ekipe“.

Savezna selektorka Silvija Najd je posle finala bila prezadovoljna i pokazala je i da zna da bude velikodušna: „Smeju da budu glasne, i dobijaju slobodan izlazak. Imaju dovoljno godina i moraju da znaju kada poleće avion“.

Posle sedme titule na Evropskom prvenstvu, svetske šampionke već sada važe i za glavnog favorita na predstojećem Mundijalu koji će 2011. biti održan u Nemačkoj.

autori: Olivija Fric / Saša Bojić

odg. urednik: Sanja Blagojević