2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Neoprezni Hrvati platili ceh

Zdravko Lipovac21. jun 2008.

„Drama penalima“, „Neverovatni Turci“, „Vratili se iz mrtvih“, ovo su samo neki od naslova u nemačkoj štampi nakon što je Turska pobedila Hrvatsku na Evropskom prvenstvu u fudbalu.

Selektor hrvatske reprezentacije Slaven Bilić teši svoje fudbalereFoto: AP

Turci su se opet spasili u poslednjim trenucima, treći put zaredom na prvenstvu. „Ovakve Turke ćemo pobediti u polufinalu“, naslov je u jutrošnjem izdanju lista „Ekspres“ nakon što je Turska eliminisala Hrvatsku i u sredu (25.6.) igra polufinale sa Nemačkom.

„Bila je ovo najslabija utakmica turnira, piše „Zidojče cajtung“. Turci su čekali na svojoj polovini, Hrvati napravili više gol-šansi, da bi prava drama počela u poslednje dve minute produžetaka. Igrač Verdera iz Bremena Ivan Klasnić je ušao u igru i dve minute pre isteka drugog produžetka, nakon greške turskog golmana glavom doneo vođstvo Hrvatskoj od 1:0. Međutim, u poslednjim sekundama Samih je iskoristio konfuziju u hrvatskoj odbrani, koja je u glavi već slavila prolaz u polufinale i izjednačio rezultat, piše „Bild“.

"Izgubio je u slaboj utakmici bolji protivnik"

Ovaj šok je ostavio traga na igrače Hrvatske, pošto su Modrić i Rakitić prilikom izvođenja penala promašili gol, a udarac Petrića veteran na golu Turske Ristu je odbranio. „Ne znam zašto su Hrvati u poslednjem napadu olako gurnuli loptu u ofsajd. Trebalo je da je čuvaju još samo jedan minut u nogama. Izgubio je u slaboj utakmici bolji protivnik“, rekao je na televiziji proslavljeni as Ginter Necer.

Da li je Turska za Nemce lakši protivnik?

„Turski tim je nepredvidiv. I kada su gotovo izgubljeni, imaju snage da se dignu do trijumfa,“ upozorava nemački selektor Joahim Lev u listu „Frankfurter algemajne cajtung“.

„Ovaj tim još nije sazreo, ali sam siguran da možemo i do finala u Beču“ poručuje u „Kelner Štat Ancajgeru“ najbolji turski igrač i član Bajerna Hamit Altintop, rođen u Esenu.