Prvi dan SP u znaku "nerešenih utakmica"

12. jun 2010.

Fudbalski navijači preplavili su sva javna okupljališta, ograđene oblasti, parke i plaže širom Južne Afrike kako bi gledali fudbalsku reprezentaciju svoje zemlje. Prve dve utakmcie odigrane su nerešeno.

Urugvaj - FrancuskaFoto: AP

Navijačka zona u centru Johanesburga bila je toliko ispunjena da su srušene i male rampe za ograđivanje prostora. Nekoliko navijača dolazilo je do šatora za prvu pomoć, ali za sada nema zvaničnih informacija o broju povređenih.

Organizatori Mundijala u Južnoj Africi sledili su primer svojih prethodnika iz Nemačke 2006. i postavili su 10 navijačkih zona u devet gradova domaćina. U Johanesburgu, finansijskoj prestonici zemlje, nalaze se dve zone.

Pareira nije nezadovoljan nerešenim rezultatom

Fußball WM 2010 Südafrika Mexiko

Selektor fudbalske reprezentacije Južne Afrike, Brazilac Karloš Alberto Pareira nije razočaran nerešenim rezultatom protiv Meksika (1:1) u prvoj utakmici Svetskog prvenstva.

"Imali su više loptu u posedu, ali su ređe uspevali da probiju. Znali smo kako da ih kontrolišemo. Nisam iznerviran. Ovo nije rezultat koji smo hteli, jer smo želeli pobedu, ali nam odgovara, pošto smo i dalje u trci za prolazak u teškoj grupi", rekao je Pareira posle meča.

Južna Afrika je povela u 55. minutu, ali je Meksiko izjednačio u 79. Latinoamerička ekipa potpuno je kontrolisala igru tokom skoro celog prvog poluvremena.

"Uvek postoji veliki pritisak u prvoj utakmici. Imamo mnogo igrača iz domaće lige, koji nisu navikli na ovakvu atmosferu. Bili smo previše napeti u prvih 15 minuta, a onda smo spustili loptu na zemlju. U drugom poluvremenu smo se oslobodili pritiska i mogli smo da pobedimo, ali je nerešeno fer rezultat", rekao je Pareira.

Selektor Meksika Havijer Agire kritikovao je završnicu svoje ekipe: "Nismo imali završnicu. Mislim da smo propustili dve zaista dobre prilike, a stvari su se zakomplikovale kada su Južnoafrikanci dali gol. Tada je u našem timu nastao haos. Mogli smo da pobedimo, ali mogli smo i da izgubimo. Videćemo šta će biti protiv Francuske i Urugvaja, i tada ćemo znati da li je današnji rezultat dobar. Mislim da oba tima sada imaju gorak ukus u ustima. Ali, to nam je što nam je. Sad moramo da pobedimo Francusku", rekao je Agire.

Bez golova i u duelu Urugvaja i Francuske

Fußball WM Weltmeisterschaft Uruguay Frankreich Thierry Henry Flash-Galerie

Fudbalske reprezentacije Urugvaja i Francuske odigrale su večeras u Kejptaunu bez golova u utakmici prvog kola A grupe Svetskog prvenstva u Južnoj Africi. Južnoamerička reprezentacija je od 81. minuta igrala sa desetoricom fudbalera, pošto je drugi žuti karton i isključenje zaradio Nikolas Lodeiro.

U prvoj utakmici ove grupe, kojom je ranije danas otvoren Mundijal, Južna Afrika i Meksiko odigrali su 1:1. Za razliku od premijerne utakmica na SP, navijači na stadionu u Kejptaunu u drugom današnjem duelu nisu bili u prilici da vide preterano lep i uzbudljiv fudbal.

Francuska je na početku meča imala terensku inicijativu, ali nije stvorila mnogo šansi za pogodak.

U sedmom minutu Frank Riberi je prošao sa leve strane, poslao loptu na peterac, gde ju je Sidni Govu loše zahvatio i poslao pored stative.

Urugvajci su odgovorili u 16. minutu preko Dijega Forlana, čiji šut sa ivice kaznenog prostora je golman Igo Loris zaustavio. Tri minuta kasnije pokušao je Joan Gurkuf iz slobodnog udarca sa 20 metara, ali je golman Urugvaja Muslera izbio loptu u korner.

Od tog trenutka do sredine drugog poluvremena obe reprezentacije su igrale "uspavanku" na sredini terena.

.

Adidas zadovoljan loptom za SP

Glavni dizajner zvanične lopte na fudbalskom Svetskom prvenstvu u Južnoj Africi rekao je da se njegova tvorevina odlično pokazala prvog dana turnira.

Viši inženjer Adidasa, Hans-Peter Nirnberg rekao je da se lopta, zvana Džabulani, ponašala tačno onako kako je trebalo tokom utakmice Južna Afrika - Meksiko.

Lopta ima nekoliko visokotehnoloških inovacija, uključujući i male neravnine na površini, koje treba da stabilizuju putanju lopte. Nekoliko golmana timova sa Svetskog prvenstva reklo je da se lopta ponaša nepredvidivo.